БНР | 08.05.2020 08:47:17 | 92

Силен спад в производството, строителството и търговията на дребно през март


През март промишленото производство се понижава с 5,1%, докато спадовете в строителството и търговията на дребно са двуцифрени, показват данни на Националния статистически институт (НСИ), отразяващи негативното влияние на пандемията от коронавирус, която принуди управляващите в нашата страна да въведат извънредно положение и редица ограничителни мерки, както за социално дистанциране, така и по отношение на икономическата активност.

Индексът на промишленото производство в България, изчислен от сезонно изгладени данни, се понижава през март с 5,1% след повишение с 0,8% през февруари.

На годишна база календарно изгладеният индекс на промишленото производство се понижава през март с 6,9% след стагнация месец по-рано.

Основа причина за влошаването на промишленото производство през март е спадът на месечна база в преработващата промишленост с 6,9%, докато при разпределението на електрическа и топлоенергия и газ има растеж с 5,6%, а в добивната промишленост - с 1,0%.

По-значителен спад в преработващата промишленост се наблюдава при производството на мебели - с 25%, производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 21,8%, обработката на кожи; производството на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм - с 18,5%. Съществено увеличение е регистрирано при производството на лекарствени вещества и продукти - с 14,4%, ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 9,9%.

Спрямо март 2019-а година преработващата промишленост се понижава с 9,8%, а производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ се понижава - с 0,4%, докато добивната промишленост бележи ръст с 12,3%.

По-значително намаление в преработващата промишленост спрямо март 2019 г. се наблюдава при обработката на кожи; производството на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм - с 31%, производство на облекло - спад с 26% и при производството на мебели - с 24,9%. Най-голямо увеличение е отчетено при ремонта и инсталирането на машини и оборудване - повишение с 12,2%, производството на хранителни продукти - с 8,3%, производството на лекарствени вещества и продукти - с 4,8%.

В същото време индексът на НСИ за продукцията в сектор "Строителство" се понижава през март с цели 11,2% след понижение с 1,2% през февруари, като продукцията от гражданското и инженерно строителство се свива с 5,3%, докато в сградното строителство се отчита още по-силен спад от 15,3%.

На годишна база строителната продукция през март се понижава с 14% след слабо свиване с 0,2% през февруари, като сградното строителство се свива с цели 16,8%, а гражданското и инженерното строителство - с 9,8 на сто.

НСИ отчита най-драматичен спад при търговията на дребно в следствие на въведеното заради коронавируса извънредно положение в нашата страна  като през март тя се свива с цели 18,1% спрямо февруари, когато се повиши с 0,9 на сто.

На годишна база търговията на дребно се понижи с 14,6% спрямо мат 2019 г. след растеж с 5,5% през февруари.

През март 2020 г. е регистриран силен спад на оборота спрямо предходния месец при търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 36,7%, както и в търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали - с 25,6%. Слабо увеличение с 1,9% спрямо февруари е регистрирано в търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия.

При търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали, най-голям спад е отчетен в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - срив с цел 66,5%, търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника - с 41,3%, и търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита - спад с 28,7%. Известно увеличение на оборота е регистрирано при търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки, козметика и тоалетни принадлежности - повишение с 1,9 на сто.

Спрямо март 2019 г. силно намаление с 37,1% регистрира оборотът при търговият на дребно с автомобилни горива и смазочни материали и спад с 18,8% при търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали.

Увеличение с 3,4% на годишна база е отчетено при търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия.

При търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали значителен спад с 63,1% е регистриран при търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия, с 40,4% при търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника и с 19,8% при търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита.

Увеличение е регистрирано при търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки – с 14,4%, и при търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 5 на сто.


Прочети цялата публикация