БНР | 09.05.2020 17:00:51 | 130

САЩ и Китай ще определят победителя в "Купата на нациите"

Отборите на САЩ и Китай ще играят в суперфинала в неделя на първото издание на Онлайн турнира за "Купата на нациите" по шахмат. Американците си осигуриха това право след драматична победа с 2,5:1,5 точки точно над Китай в последния десети кръг на предварителната фаза на турнира и така заеха второто място в класирането след азиатците, които до момента не бяха допускали поражение.

Решаваща за успеха на американците се оказа победата на Уесли Со, който на трета дъска спечели с черните фигури срещу непобедения до момента Ю Яни. Преди Фабиано Каруана бе дал преднина на американците с победа над Ван Хао, но Дин Лирен изравни, печелейки на първа дъска срещу Хикару Накамура. На четвърта дъска Ирина Круш удържа равенство с белите фигури срещу световната шампионка Цзю Вънцзюн, което съчетано с победата на Со наклони везните в полза на американците.

Американският тим се нуждаше от задължителна победа срещу Китай, тъй като по-рано през деня, в деветия кръг, отстъпи с 1,5:2,5 точки пред сборния отбор на Европа. На първите три дъски бяха фиксирани три ремита, но на четвърта Нана Дзагнидзе победи Круш, с което донесе и победата на европейския отбор, чийто наставник е легендарният Гари Каспаров. Победата над САЩ постави европейците в полпозишън за второто място в суперфинала, но те не успяха да се възползват от него, завършвайки само 2:2 точки в последния кръг със сборния отбор на Света.

По този начин САЩ и Европа събраха по 13 мач-точки, но вторият показател - общо събрани точки, бе в полза на американците - 22 срещу 21,5. Победител в първата фаза на турнира е Китай със 17 мач-точки от 8 победи, 1 равенство и 1 загуба. Четвъртото място в турнира е за Русия с 8 мач-точки, пред Индия с 5 и сборния отбор на Света с 4.

Първото издание на Онлайн купата на нациите по шахмат се провежда от 5 до 10 май, като участниците от шестте отбора играят от домовете си. Всеки отбор се състои от шестима шахматисти (четирима титуляри и две резерви), като всеки тим трябва да има поне по две жени в състава си.

В суперфинала в неделя Китай ще има правото на избор на цвят на фигурите като победител в първата част на състезанието. Общият награден фонд на турнира е 180 000 долара.