БНР | 11.05.2020 07:17:09 | 125

Акценти от чуждестранния печат


САЩ се готвят да обвинят Китай в опит да хакне данни за ваксината за новия коронавирус, пише „Ню Йорк таймс“. ФБР и министерството на вътрешната сигурност подготвят публикуване на предупреждение, че най-умелите хакери и шпиони на Китай се стремят да откраднат научните изследвания. Според официални източници публичното предупреждение ще бъде оповестено в близките дни.

Икономически съветници на Тръмп прогнозират, че безработицата в САЩ може да надхвърли 20 процента, пише „Вашингтон пост“. Очакванията са, че второто тримесечие на тази година ще е с по-лоши икономически показатели от първото. Все пак има и доза оптимизъм, че трудовият пазар ще започне да се възстановява от септември  и трябва поетапно възобновяване на икономическата дейност.

Кризата с новия коронавирус разпалва напрежения за мигрантския труд в Европа, пише „Гардиън“. От Ирландия до Италия и от Германия до Румъния растат напреженията по въпроса дали работници мигранти трябва да прекосяват границите за бране на земеделска продукция и ако да, колко и при какви условия. Мигрантите се боят от експлоатация и неадекватни предпазни мерки срещу новия коронавирус.

Ирландия отдавна се гордее с гостоприемството си към чуждестранните работници, но един спор от миналия месец изложи на показ съществуващи напрежения. Премиерът на страната разкритикува плодова компания от Дъблин, че е докарала със самолетни полети 189 българи да берат ягоди и призова да се преразгледат правилата за защита на извънредното положение в Ирландия.

Руските власти може да продължат за пореден път карантинните мерки, обявени в страната като „неработни дни“ в края на март във връзка с коронавирусната криза, прогнозира „Росийская газета“ заедно с други издания. Ситуацията ще бъде обсъдена днес, в последния ден от изолацията, на съвещание при държавния глава Владимир Путин.

„Свободная пресса“ цитира данни от анкета на центъра „Платформа“, според които 53 на сто от жителите на страната не виждат смисъл в ограниченията, а ги подкрепят едва 47 процента. Повечето смятат ползата от карантината за съмнителна, а икономическите и социалните вреди за тях са очевидни, резюмира изданието.

Прочети цялата публикация