БНР | 13.05.2020 12:04:33 | 73

Ще има ли летен туристически сезон в ЕС


Поетапно вдигане на граничните ограничения е предложено от Европейската комисия в опит да се стимулира туристическата индустрия, тежко засегната от коронавирусната пандемия, предаде Би Би Си.

„Ще имаме туристически сезон това лято“, обеща вчера еврокомисарят по икономическите и финансови въпроси Паоло Джентилони.

Днес ЕК представи препоръки в помощ на страните членки за постепенно премахване на ограниченията за пътуване и възстановяване на туризма „с всички необходими предпазни мерки“.

Австрия и Германия са поредните страни от ЕС, които се съгласиха да премахнат пречките за пътувания.

От петък ще има проверки на случаен принцип на граничните пунктове, а от 15 юни трябва да се възстанови и свободното движение. „Искаме да направим живота на хората по-лесен и предприемаме още една стъпка към нормалността“, заяви австрийският канцлер Себастиан Курц.

Британските туристи вече са предупредени да не очакват „разточителни“ почивки в чужбина заради планове за 14-дневна карантина за пристигащи по въздух.

Но пътуване без карантина ще бъде възможно за тях до Франция и Ирландия.

Европейската комисия обяви, че насоките ѝ са базирани на принципите на сигурността и недискриминацията. Туризмът е около 10% от икономиката на Европа и милиони работни места в 27-те страни членки зависят от него.

Заместник-председателката на ЕК Маргрете Вестагер заяви, че никой не трябва да пътува, ако се чувства болен или има симптоми. Тя посочи, че има четири сфери, жизненоважни за безопасното завръщане на туризма – пътуване, граници, здраве и ваучери.

Необвързващите планове включват постепенно страните да работят за премахване на пътните ограничения и след това на граничните проверки, докато запазят някои мерки, докато Covid-19 не бъде поставен под контрол в страните членки.

„Работници и пътуващи трябва да знаят, че хотели, ресторанти и плажове са безопасни“, каза Вестагер.

Един от големите въпроси за европейските потребители е какво се случва при отменено пътуване.

Вестагер прие, че докато компаниите в тази сфера са изправени пред огромна криза, „европейските потребители имат правото да си получат парите обратно, ако именно това искат“. Смекчаване на проблемите може да има, ако те се съгласят да приемат ваучери.

„Разбира се, това няма да бъде нормално лято, но когато всички работим заедно, няма да станем свидетели на абсолютно изгубено лято“, отбеляза тя пред репортери. 

Прочети цялата публикация