Fakti.bg | 14.05.2020 13:10:29 | 343

Русия изглежда весела, но наплашена


Руският парламент разшири възможностите за дистанционно гласуване в условията на коронавируса, обобщава "Комерсант" приети от Държавната дума законови поправки на управляващата партия "Единна Русия". ЦИК не изключва възможността за електронно гласуване и на предстоящия общонароден вот за предложените от президента Владимир Путин конституционни промени, отложен заради пандемията, посочва вестникът.

Законът за дистанционно гласуване - електронно или по пощата, предизвика бурни критики от страна на парламентарната опозиция, продължава "Комерсант". Текстът унищожава принципа за тайно гласуване, заяви депутатът от партията "Справедлива Русия" Олег Шеин. Това е закон, предвиждащ зад гърба на служител на дадено предприятие или институция да стои началникът му и да следи за това този човек да гласува за управляващите, обясни той.

С оглед високата смъртност от коронавируса руските власти може да приложат "нетрадиционна", "военна" процедура за регистрация на бъдещата ваксина - съответно масовото ваксиниране в страната да започне "наесен или в началото на зимата". Това заявява академикът Сергей Колесников, говорил пред "Парламентская газета", информира "Известия", предава БТА.

В такъв случай няма да се ваксинира цялото население, а част от "уязвимия" контингент - контактуващите с болни или рисковите групи, уточнява експертът. За Русия ще са необходими към 8 до 10 милиона дози ваксина годишно, а за формиране на достатъчен имунитет сред популацията - 70 милиона дози, добавя той.

Руските лекари, работещи с Ковид-19, получиха фишовете за априлските си заплати. И не откриха в тях добавките, анонсирани от президента, пише "Новая газета".

По-точно надбавки се появиха, но се оказаха няколко пъти по-малки от обещаните. Казано с езика на днешната руска статистика, лекарските доходи "отбелязаха отрицателен ръст", констатира изданието.

"От коронавируса в Русия умират лекарите, а не болните. Пандемията разкри такъв бардак в здравеопазването, че няма как да очакваме чудо", се казва в коментар от "Свободная пресса".

Руските лекари не са получили над 22 милиарда рубли доплащания за работа със заразени от новия вирус, цитира всекидневникът премиера Михаил Мишустин. По данни от Федералната хазна на медиците са изплатени малко над 4,5 милиарда рубли от отпуснатите за целта повече от 27 милиарда, заявил той.

"Бюрокрацията, а не коронавирусът доубива здравеопазването в Русия", подчертава "Свободная пресса" в заглавие на друга статия.

Русия изживява днешната световна криза по специфичен сценарий - вместо дефлационна спирала може би я чака инфлационна, прогнозира "Независимая газета".

След пандемията и спирането на икономиката страните по света се сблъскаха с нов проблем - дефлация. В САЩ и Китай вече втори месец поевтиняват стоките и услугите. Това е нещо добро само на пръв поглед - всъщност "дефлационната спирала" е кошмар за икономистите. Дали сценарият ще се повтори и в Русия? - пита се вестникът.

В страната вече има признаци на локална дефлация, но експертите очакват предимно нов ценови скок заради големия дял стоки от внос. Може да поскъпнат дори неща, които не се търсят особено днес, добавя "Независимая газета".

Благодарение на пандемията повечето хора в Русия осъзнаха, че всъщност могат да работят дистанционно, заявяват руски футуролози, цитирани в електронния вестник "Лента". "Известия" помества данни на сайтовете YouDo и Avito, според които във федерацията вече има нови професии - например онлайн бавачки и майстори, предлагащи дистанционни консултации за ремонт на различни уреди. В режим на изолация техниката се използва повече и се поврежда по-често, обясняват те. "Аналогични методи за работа са овладели козметолозите, фитнес треньорите и други специалисти", разказва изданието.

Урбанистът Иван Медведев предрича пред "Росийская газета" промени в системата за заселване на населението. С оглед тенденцията да се работи дистанционно близостта до местоработата вече няма да влияе върху избора на място за живеене. Мегаполисите няма да привличат толкова хората - ще можем да се чувстваме удобно и в по-малки селища. Тогава епидемиите ще станат по-редки, защото плътността на застрояване и контактите между жителите ще намалеят в пъти, обяснява специалистът.

Руските социални мрежи като ВКонтакте и Одноклассники активно се борят срещу нелегалните продажби онлайн на предпазни средства срещу Ковид-19 наред с гиганти като Фейсбук и Туитър, отбелязва в друг материал московският официоз. Одноклассники заявява дори, че преди да одобри обява за продажба на медицински маски, изисква рекламодателят да представи сертификат за своята продукция.

От 1 март досега Фейсбук е премахнал 2,5 милиона поста за продажба на защитни средства от общо 50 милиона единици съдържание, свързано с Ковид-19, напомня "Росийская газета".

Русия "изглежда весела, но наплашена", резюмира социологът Степан Лвов пред "Комсомолская правда" данни от допитване на центъра ВЦИОМ, свързано с коронавирусната пандемия.

Осемдесет и пет до осемдесет и седем на сто от жителите на страната споделят тревожни нагласи; спокойни са едва 7 до 10 процента. В подобна ситуация няма как да запазиш олимпийско спокойствие, казва експертът.

Първото и най-важно искане на хората е да не се допусне поскъпване - за да могат да купуват онова, което са свикнали. Второто е властите да запазят контрол върху положението и то да остане управляемо, да не се допусне хаос. Затова рискът от скок на престъпността и от безредици при протести е сред основните страхове. Трети по значение сигнал към властта в Русия е да запази работните места, коментира ученият данните от анкетата.

Прочети цялата публикация