БНР | 15.05.2020 04:03:39 | 257

Преглед на българския печат


„12 деца в група градините, когато се отворят детските градини, но това ще е най-рано след седмица“, пише на първата си страница „24 часа“. До 18 май ще се правят анкети с родителите дали и как биха пуснали децата си на детска градина. Здравният и образователния министър изготвят алгоритъм как да се възстанови работата им, но от Националния оперативен щаб препоръчват да се изчака още малко, за да се види какъв ще е ефектът от отварянето им в други държави, уточнява „24 часа“.

„14 дни под карантина ще трябва да остане всеки, влизащ в България“, съобщава „Труд“. Вестникът посочва, че чужденците не могат да влизат за туризъм в страната ни. Това предвижда една от четирите заповеди на здравния министър Кирил Ананиев, които замениха извънредното положение с извънредна епидемична обстановка, която е в сила до 14 юни. Режимът ще се затяга, ако в няколко последователни дни заразените с Covid-19 са над 100 души, допълва „Труд“.

„За 2 месеца доходите на близо 60% от българите са намалели почти наполовина“, информира вестник „Дума“, като се позовава на проучване на социологическата агенция АФИС. 59% от анкетираните твърдят, че в периода на извънредно положение доходите им са намалели, а близо четвърт от тях - наполовина и повече. Само 3% са си докарали повече пари и сред тях навярно са пряко ангажирани в ситуацията медици, полицаи, аптекари, производители на предпазни средства, разносвачи на готова храна, куриери, смятат от АФИС.

„Растат разходите ни за храна, алкохол, здравеопазване“, пише „Монитор“. По данни на НСИ 1712 лв. е общият доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2020 г. и нараства с 12,7% спрямо същия период на 2019 година. Общият разход на лице от домакинство през първото тримесечие на 2020 г. е 1486 лв. и се увеличава с 5,9% спрямо същото тримесечие на 2019 година. С най-голям относителен дял са разходите за храна и безалкохолни напитки – 31,0%, следвани от разходите за жилище – 17,4 на сто,  данъци и социални осигуровки – 14,7% и транспорт и съобщения – 11,6 на сто, допълва в публикацията си „Монитор“.

Прочети цялата публикация