БНР | 16.05.2020 09:47:03 | 139

Завръщането на големия европейски футбол


Големият европейски футбол се завръща днес, може би по-рано, отколкото мнозина очакваха. Крак ще повлекат първите две нива на Бундеслигата. За след месец е планирано новото начало и на останалите големи първенства, които обаче са и в страните с най-много заразени и починали от коронавируса на континента - Англия, Испания и Италия. Със сигурност много футболни фенове приветстват връщането към нормалността, поне в рамките на телевизионния екран. По тази логика рестарта е важен и за носителите на правата за излъчването на мачовете, спонсорите и собствениците в рамките на едни от най-големите развлекателни бизнеси в света - Премиершип, Ла Лига и Серия А.

Докато на много места в Европа връщане на футбола е в унисон с цялостната обстановка на олекотяване на ограничителни мерки, в Англия, Италия и Испания, a дори и в Германия коронавируса продължава да убива стотици дневно. Поради тази причина и възстановяване на първенствата предизвиква критика и логичния въпрос, който в сегашната ситуация се задава в много сфери на живота - побеждават ли парите здравия разум? Невъзможно ли беше за някои от най-големите бизнесорганизации в Европа, каквито представляват футболните клубове, да жертват средства и да прекратят сезоните?  Възможно ли е изобщо да се играе нормален футбол при тези условия?

Константин Мравов разговаря със спортния журналист от БТА Георги Крумов.

Започва Бундеслигата - първото възобновено първенство от най-популярните в Европа. Как обаче се възобновява - без публика, непрекъснати тестове и други мерки. Какво позволява на Германия да влезе в ролята на опитно зайче?

Германия е страна, която е известна с изключително дисциплинирания си народ, хората следват стриктно мерките и отделно самият брой на случаите в страната показва трайна тенденция на спад на новозаразените. Което намалява риска футболисти или другите свързани с първенството да бъдат заразени. Макар и още да сме на етап проба-грешка, това възстановяване на шампионата не е нелогично.

Другите 3 най-популярни европейски първенства са в страните, които бяха най-силно засегнати от коронавируса - Англия, Италия и Испания. Засега в тях се планира възобновяване на 12 юни и 13 юни. На Острова обаче значими футболисти като Серхио Агуеро, Рахийм Стърлинг, Дани Роуз и Трой Дийни заплашват с бойкот и питат как така за феновете и близките им има опасност от зараза, а за футболистите не. В Италия шефа на олимпийския комитет Джовани Малаго казва – „рисковано е, но главна цел на Серия А е възобновяването“. Какво налага дори теоретичния здравен риск?

Искам да направя уточнението, че футболистите би трябвало да са доста извън рисковата група – това са млади мъже в разцвета на силите си, изключително добре подготвени физически. Разбира се, има риск да се заразят. Но не трябва да забравяме, че светът, в който живеем се управлява от парти и в Англия един мач струва 8,75 млн. лири средно. Има все още да се изиграят 9 или 10 кръга в зависимост от различните отбори, което по около 5,5 мача средно на кръг, ако се предават на живо, би трябвало да означава 50-60 мача, които по близо 9 млн. лири, само от тв права, това са около 450 – 500 млн. паунда загуби за Висшата лига. Колосално голяма сума, която никое първенство не би искало да изгуби и затова футболните лиги упорстват в желанието си първенствата да бъдат подновени и завършени на всяка цена.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация