БНР | 17.05.2020 08:48:28 | 176

Важно постижение: Времето на удвояване на случаите на Covid-19 у нас е над месец


„Едно от най-големите ми удоволствия е, когато гледам колко много изследвания (за Covid-19) са направили лабораториите и колко малко положителни резултати имаме. Как вече почти нямаме случаи на коронавирус в старческите домове, в домовете за младежи с умствена изостаналост, а в голяма част от болниците как сведохме до минимум случаите сред медицинския персонал“, този коментар направи на сутрешния брифинг за ситуацията с коронавируса у нас проф. Тодор Кантарджиев, като добави:

„И мога да ви кажа, че това удоволствие не могат да го изпитат тези, които ни критикуват, че само плашим“.

„При нас времето за удвояване на случаите е над месец. Изводът - мерките дават своята ефективност въпреки критиките и това, че плашим, но още са необходими усилия  - да се спазват отстояние, хигиена и да не се събират много хора на едно място“, обобщи Кантарджиев. Той обясни някои от методите, по които се правят анализите:

„Данните, които всеки ден се дават от Националния оперативен щаб, се правят от аналитичния отдел на Военномедицинска академия. Това са десетина души, които работят денонощно, събирайки данните от всички болници, всички лаборатории, всички РЗИ-та“, каза Тодор Кантарджиев, като отбеляза, че водещият аналитик-епидемиолог в Националния център по заразни и паразитни болести, чиито експерти също участват при анализа на данните, се е дипломирал в университета в Хайделберг.

„Ще разгледам някои показатели. Първия показател  - това е 14-дневна кумулативна заболяемост. Това значи  - събира се всеки ден броят на доказаните случаи и се сумира с този от предходните 13 дни. Какво показва този показател  - на втори април този показател показваше 4,5 на 100 хиляди население заболяемост…

В началото на май този показател се качи на 10,7. Слава Богу, благодарение на това, че съвестните български граждани спазват мерките и мерките са навременни, адекватни и дозирани от правителството и Министерството на здравеопазването, сега в момента от 10,7 на 100 хиляди сме вече на 7,8  - имаме една тенденция на намаляване на заболяемостта.

Втори много важен показател  - това е ефективно репродуктивно число. Какво значи  - един болен колко души заразява. Потенциалът на различните инфекциозни заболявания е различен.

Например -  когато един болен с магарешката кашлица е сред неваксинирани, един заразява 17 души; при грипа  - един заразява 1,5-2, въпреки че виждате как само в рамките на един месец може да пламне цялата страна; при коронавирусната инфекция това репродуктивно число, ако няма контрол и мерки, е до три - тоест един човек може да зарази трима...

Това е много важно число, защото отразява дали мерките са адекватни. И когато от чуждите посолства ме питат нещо, питат именно за това ефективно репродуктивно число.  Когато то е по-малко от 1, значи епидемията гасне - един болен заразява по-малко от един човек.

В момента в нашата страна това репродуктивно число е около 1, като интервалът му от 0,8 до 1,2. В последните две седмици го поддържаме около 1, в първите седмици на развитие на заболяването беше 1,7, в началото на май стана 1,17, а сега е малко повече от 1.

Ако с малко усилия на обществото  - при спазване на мерките, хубавото време, обърнем това число да е по-малко от 1 - тоест 10 души да заразяват по-малко от 10 души, това значи, че виждаме светлината в тунела на тази епидемия.

Третият важен статистически епидемиологичен белег това е времето на удвояване на случаите  - за колкото по-дълъг период се удвоява броят на случаите на заболели, е по-добре - значи, че по-бавно се развива епидемията….

След първите случаи в Габрово и Плевен и когато в края на март имаше едно увеличение на случаите, времето за удвояване беше 10 дена, стана 12 дена и мога да кажа сега, че вече времето за удвояване на епидемията у нас е над месец.

За да стане ясно  - най-лошото беше, когато в европейската държава с най много случаи, а говорихме там вече за десетки хиляди случаи, удвояването беше пет дена. Една южноевропейска държава. При нас времето за удвояване е над месец“, обясни Тодор Кантарджиев.

Той направи извода, че мерките дават своят ефект, но още са необходими усилия.

Тодор Кантарджиев отбеляза, че у нас е имало 120 хиляди поставени под карантина:

„Можете ли да си представите какъв ресурс на Гранична полиция, на РЗИ по границите, на полицията и жандармерията за контролиране на тази карантина? И ако не бяха тези навременни мерки, щяхме да имаме броя (инфектирани с коронавирус) на някои други държави“, коментира Кантарджиев.

Прочети цялата публикация