БНР | 18.05.2020 11:14:48 | 215

"Грийнпийс"-България призова за зелено и справедливо възстановяване от Covid-кризата


С демонстрация пред Ректората на Софийския университет активисти на "Грийнпийс"-България призоваха за зелено и справедливо възстановяване от Covid-кризата. С призива „Завръщане в бъдещето“ природозащитниците отправиха апел към представителите на властта да взимат решения, в които здравето на хората и планетата са приоритет, без да връщат обществото към предишното състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство. 

Кризата, предизвикана от Covid-19, е знак и генерална репетиция за онези заплахи, като унищожаването на природата и промените в климата, които са били причинени от човешка дейност. У нас политиките в сектор енергетика са на близо 70 години, изтъкват еколозите. Начинът, по който произвеждаме електричеството в страната, ни държи заложници на миналото, като едновременно с това захранва промените в климата и замърсява въздуха, водите и почвите.

Пандемията доведе до спирането на икономическите дейности на много места по света. В резултат дишахме по-чист въздух, посочва Ръководителят на българския офис на "Грийнпийс", Деница Петрова. Сегашната криза е възможност да продължим към бъдещето с нови практики и да съхраним постигнатото, а не да се заключваме в миналото.

За да намалим отпечатъка върху планетата, като направим икономиката, енергетиката и инфраструктурата ни „по-зелени“ и устойчиви на кризи, природозащитниците призовават към решителни стъпки и смели решения.

Като добър пример експертът от "Грийнпийс"-България Меглена Антонова посочва Великобритания, където над 1 месец производството на енергия се случва изцяло без въглища и има много голямо на производството на енергия от възобновяеми източници.

И докато Covid-кризата изглежда преодолима, проблемът с климатичните промени, захранвани от човешкото поведение, е дългосрочен.

На много места в Европа поради намаления трафик на автомобили се осигури повече пространство на пътните платна, което беше заето от временни велосипедни алеи с цел осигуряване на повече пространство за пешеходци и велосипедисти.

За да бъде пренесена и у нас подобна положителна практика, свързана с намаляването на замърсяването на въздуха от трафика, е необходимо да бъде помислено за по-добра градска инфраструктура.

Меглена Антонова от "Грийнпийс"-България призовава да променим човешките си дейности, за да имаме по-добър живот в здрава околна среда.

Репортаж на Еленица Маринова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация