Fakti.bg | 18.05.2020 20:00:37 | 144

Как новият коронавирус стигна до Германия и защо овладяването на пандемията е толкова трудно


Инфектираните с новия коронавирус са силно заразни още преди появата на първите симптоми или малко след това, става ясно от студия, публикувана в специализираното списание "The Lancet Infectious Diseases". Това е огромно предизвикателство. Затова и "глобалното овладяване" на Ковид-19 е толкова трудно, подчертават авторите на студията.

Екипът на Мерле Бьоме от Баварската служба по здравни въпроси и сигурността на храните, Удо Буххолц от института "Роберт Кох", както и Виктор Коман от берлинската клиника Шарите са изследвали първите случаи на зараза в Германия, свързан с фирмата за авточасти "Webasto" до Мюнхен. Там една китайска колежка беше пренесла вируса по време на командировка. Едва след завръщането си в Шанхай обаче тя развива типични за Ковид-19 симптоми. Седмица по-късно тя дава положителен резултат на тест за диагностициране на коронавирус. До този момент тя вече е заразила четирима свои колеги в седалището на фирмата в Германия, както и един колега, който е пътувал с нея.

Началото: пътят на разпространение в Германия

Учените са изследвали и начина, по който вирусът се е разпространил във фирмата. При най-малко един от 16-те изследвани случая на зараза един заразен е предал инфекцията нататък още преди да е развил симптоми, казват авторите на студията. Вероятно това се отнася дори за пет от случаите. В най-малко четири случая заразеният е предал инфекцията на други хора в деня, в който симптомите тъкмо са започнали да се проявяват. И при пет други случая това е много вероятно.

Огромно предизвикателство е това, че инфектираният е силно заразен още преди началото на симптомите или малко след това, единодушни са учените. Освен това инкубационният период, който е бил средно 4 дни, често е много кратък. Затова и "глобалното овладяване на пандемията от Ковид-19 е много трудно", подчертават авторите на студията.

Това изтъкват и Ян Рюбникер и Герд Феткенхойер от университетската клиника в Кьолн в свой коментар към новата студия от специализираното списание "The Lancet Infectious Diseases". "Това отговаря на други научни резултати, според които при до половината от случаите на зараза инфекцията е била предадена още преди развиването на симптоми. Това е една от най-тежките пречки при контролирането на пандемията."

В случай на по-широко разпространение на заразата традиционното проследяване на контактите не е достатъчно като мярка. "Затова и е огромна нуждата от нови технологии като мобилни приложения за проследяване на пътя на заразата, за да може пандемията да бъде контролирана ефективно", подчертават кьолнските експерти.

Кое е най-важното в битката срещу вируса?

Това изтъква и Анелис Вилдер-Смит от London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) в свой коментар. Според нея, студията на германските учени показва колко е важно да се проследяват веригите на инфекцията чрез Contact Tracing и поставяне на всички контактни лица под карантина. "Всички страни по света, които въведоха стриктното проследяване на контактите, най-ефективно поддържаха броя на заразите нисък. Южна Корея, Тайван, Хонконг, Виетнам и Сингапур са отлични примери за страни, които не пестят ресурси и технологии, за да проследяват стриктно контактите на заразените. Всички тези страни имаха успех в битката срещу вируса."

Прочети цялата публикация