БНР | 19.05.2020 05:04:08 | 134

Андрей Дамянов: С парите за болниците се получи "развален телефон"


Лечебните заведения и индивидуални изпълнители на медицински услуги не са получили безвъзмездно пари от Националната здравноосигурителна каса по време на извънредното положение. Става дума за авансови плащания, които при неотчетена и неизвършена медицинска дейност трябва да бъдат върнати. Това уточни пред "Хоризонт" адвокат Андрей Дамянов, член на Надзорния съвет на НЗОК. В предаването „Преди всички“ той посочи, че на този етап няма разписан срок кога да се връщат парите за неизвършена медицинска дейност.

В методиката не става и дума за безвъзмездно даване на средства, за обезщетения. Става дума единствено за авансови плащания“, заяви Дамянов. В голяма част от отчетите за април не се искат авансови плащания, което означава, че болничните мениджъри са разбрали, че става въпрос за авансови плащания,  допълни той. „Над половината бяха с нулеви заявки, не по-малко от половината от болниците бяха с нулеви заявки“, уточни Андрей Дамянов.  

Според адвокат Дамянов е имало недобра комуникация по темата от страна на Здравната каса, заради което се е получило неразбиране от страна на лечебните заведения, което той оприличи на детската игра „развален телефон“.

На този етап в Надзорния съвет и политическите среди не е обсъждана възможност за промени в законодателството за безвъзмездно предоставяне на финансова помощ на лечебните заведения. Възниква и въпросът дали данъкоплатецът и здравноосигурените лица биха ли били съгласни с подобна помощ, изтъкна Дамянов. „От тази гледна точка не ми се струва много логично Здравната каса просто да раздава едни пари за непредоставена медицинска дейност“, коментира той.  

Андрей Дамянов обясни, че в ситуация на ограничен достъп на пациенти до лечебните заведения заради извънредното положение, още в неговото начало една от обсъжданите възможности действително е била безвъзмездно отпускане на средства за лечебните заведения. Обсъждано е било актуализирането на бюджетите на НЗОК и на държавата, за да влезе Касата в ролята на платец на тези средства. „Към онзи момент държавата нямаше тази нагласа да предоставя безвъзмездно средства“, отбеляза Дамянов. „Стана ясно, че има болници и дентални практики, които останаха без пациенти, просто защото на хората им казваха: стойте си вкъщи. Имаше дискусия в посока безвъзмездна помощ, но тя така и не се случи.“

„Законът е ясен и категоричен – Здравната каса може да заплаща само извършени медицински услуги. Тя няма как да даде просто така безвъзмездно пари, а който го направи, ще бъде в ролята на нарушител на закона. Поради тази причина бяха обсъждани другите варианти“, каза Дамянов.

Сега има статистически спад на заболяванията, но ние сме наясно, че това се дължи на ненавременното им регистриране, отбеляза още адвокат Дамянов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация