БНР | 19.05.2020 16:16:47 | 110

ThyssenKrupp може да продаде своя стоманодобивен бизнес


ThyssenKrupp би могъл да продаде голяма част от своя стоманодобивен бизнес, заяви във вторник изпълнителният директор на компанията Мартина Мерц. Това може да се окаже исторически обрат в стратегията на германският конгломерат, който изгради 200-годишното си история именно като индустриален шампион в този сектор, съобщава Ройерс.

"Вече нищо не е извън границите", посочи Мартина Мерц, когато беше попитана от Ройтерс дали ThyssenKrupp може да продаде мажоритарния дял в стоманодобивния си бизнес.

Тя обаче предупреди, че евентуално прехвърляне ще бъде трудно постигнато в сегашната обстановка. "Пазарите за поглъщания и сливания на компании сега са почти мъртви", посочи г-жа Мерц.

Изказването ѝ идва само часове, след като беше обявено, че немската индустриална група е в преговори с колеги от стоманодобивната промишленост относно възможностите за консолидация.

Тя каза, че пандемията от коронавирус отваря нови възможности за сътрудничество. "Това означава, че се разглеждат всички форми на консолидация, включително сливания, поглъщания, придобиване на конкуренти или ние да продължи самостоятелно да развиваме стоманодобива".


Фактът, че поделението за производство на стомана вече не се счита от ThyssenKrupp за съществена част, представлява фундаментална промяна в компания, която започва живота си през 1811 г., когато Фридрих Круп създава фабрика за производство на лята стомана.

Стоманодобивният бизнес, вторият по големина в Европа по продажби, се намира под натиск заради отслабване на търсенето, евтин китайски внос и неуспешен опит за сливането на това поделение на ThyssenKrupp с европейското подразделение на Tata Steel, сделка, което беше блокирана с оглед на антитръстови опасения.

Според източници на Ройтерс, контактът между ThyssenKrupp и Tata Steel никога не е прекъснал и двете компании са все още в преговори за консолидация.

ThyssenKrupp също така е в дискусии с шведската SSAB и китайската компания Baoshan Iron & Steel, посочват източници, запознати с въпроса.

Съобщението ускорява демонтажа на ThyssenKrupp - процес, започнал миналата година, когато групата реши да продаде своето коронно бижу: асансьорния си бизнес. Някои инвеститори казват, че огромният конгломерат, който произвежда почти всичко -  от автомобилни части до подводници - трябва да бъде разделен, за да постигне максимална стойност.

Най-мощният германски профсъюз IG Metall заяви, че всеки ход на консолидация ще трябва да защити работните места, предупреждавайки, че няма да приеме допълнителни съкращения на работни места в ThyssenKrupp.

Стоманодобивният бизнес представлява повече от една пета от продажбите на ThyssenKrupp, което го прави второто по големина подразделение на компанията.


Прочети цялата публикация