БНР | 21.05.2020 06:58:51 | 166

Акценти от чуждестранния печат


Пандемията от Covid-19, както и последиците от кризата, предизвикана от нея, са във фокуса днес и на руската, и на турската преса.

Русия най-вероятно е преминала пика на коронавирусната епидемия, посочва вирусолог за руското издание "Газета", но "Комсомолская правда" опровергава, че тенденция към намаляване на случаите "може и да е резултат от  по-рядко тестване на населението".

А на вестник "Известия" информира, че китайски медици обясняват високата смъртност от Covid-19 сред мъжете с това, че организмът им изработва по-малко защитни белтъци. Руски експерти обаче смятат, че високото ниво на "мъжкия" хормон тестостерон понякога потиска имунните реакции, допълват изданието.

Правилата на новия живот в Турция и икономическите последици от Covid-19 - акценти на турския печат

"Има маски, няма забрани" - така в. "Тюркийе" обобщава в заглавие днес правилата за "новия живот" в Турция, които ще настъпи след големия мюсюлмански празник Рамазан байрам, т.е. от 27 май. През четирите дни на празника /от 23 до 26 май/ в Турция ще бъде в сила полицейски час във всички 81 окръга на страната.

Министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа съобщи за новите правила вчера, като заяви, че не се обмислят ограничения за излизането навън след празничните дни, но това ще трябва да става с предпазни маски. Занапред, вместо да бъдат налагани забрани на хората над 65-годишна възраст и на тези с хронични заболявания, те ще "бъдат поставяни под контрол", каза още министърът. Възрастните турци ще могат да се върнат по родните места за празника, след като получат специално разрешение, но при условие да останат там най-малко един месец. Освен това те ще може да бъдат придружавани от максимум двама души, каза Коджа.

"Йеничаг" акцентира върху необходимостта от специален код за желаещите да пътуват турци. Този код ще бъде индивидуален и ще се сменя при всяко пътуване. Той ще бъде получаван с кратко съобщение чрез мобилно приложение. За проверката на здравното състояние на желаещите да пътуват ще отговаря фирмата туроператор, а в случаите, когато бъде установен заразен пътник, всички останали ще бъдат поставяни под наблюдение, пише още "Йеничаг".

"Пътуване с баркод", гласи заглавието и на в. "Акшам". Вестникът уточнява, че кодът ще е необходим също за пътувания с влак и самолет, като при потенциален риск, разрешение за пътуване няма да се издава.

Вестниците "Йени Ася" и "Евренсел" акцентират на негативното въздействие на пандемията върху турската икономика.

Безработните в страната наброяват 16 милиона души след коронавируса, 16 хиляди фирми бяха затворени за два месеца, 169 милиарда долара дълг, който трябва да бъде изплатен за една година, беше натрупан от частния и държавния сектор, обобщава "Евренсел".

А скопският вестник "Вечер" цитира председателя на Социалдемократическия съюз в Македония Зоран Заев, който в телевизионно интервю говори за България.

По думите му, ако парията му победи на предстоящите предсрочни парламентарни избори, в цялост ще реализира  Договора за добросъседство с България.

"Част от нашата история е обща с България, част от нашата история е наша, специална", допълва Заев, според когото македонският революционер Гоце Делчев бил "и на България, и на Македония", пише изданието.


Прочети цялата публикация