БНР | 21.05.2020 10:04:47 | 125

Шефът на АЦБ "преосмисли" позицията си за отрицателните лихви


Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли е вече по-малко против отрицателните лихвени проценти, отколкото преди ескалацията на коронавирусната криза, но има "смесено мнение" за това колко добре работи тази политика при други водещи централни банки.

"Ние разглеждаме много внимателно опита на другите централни банки, които използват отрицателни лихвени ставки, като редица от тях всъщност публикуват доста интересни оценки в момента", посочи той пред британски депутати в сряда, съобщава Ройтерс.

"Трябва да кажа, че има доста смесени отзиви за това", допълни той.

Главният икономист на Английската централна банка (АЦБ) Анди Халдейн заяви през уикенда, че не изключва възможността за въвеждане на отрицателни лихвени ставки и закупуването на по-рискови активи по програмата за "количествени облекчения" в подкрепа на британската икономиката на фона на коронавирусна криза.

Централните банки на Япония и на еврозоната намалиха отдавна лихвите под нулата, за да ограничат търговските банки да държат повече парични средства в централните банки и вместо това да предоставят заеми за стимулиране на икономическия растеж.

През миналата седмица Андрю Бейли заяви, че Английската централна банка не обмисля въвеждането на отрицателни лихви, но вчера то посочи пред Финансова комисия на британския парламент: "Аз промених малко тази своя позиция".

Бейли обаче посочи, че ползите от приемането на лихвени ставки под нулата могат да бъдат ограничени и да навредят на финансовата система.

Коментарите му са факт, след като по-рано в сряда Великобритания успя да продаде за пръв път в историята нови държавни облигации с отрицателна доходност.

През март АЦБ намали на два пъти основната си лихва до рекордно дъно от 0,1% и в същото време увеличи програмата си за закупуване на облигации, известна като "количествени облекчения", за да подкрепи силно засегната от Covid-19 британска икономика..

"Много държим да следим и да наблюдаваме как икономиката реагира на направените от нас съкращения", посочи той пред британските депутати.

Централната банка на Обединеното кралство прогнозира, че икономиката може да се свие с около 25% през второто тримесечие (между април и юни) поради въведените заради коронавируса карантинни мерки.

Остава открит въпроса колко дълготрайни щети ще бъдат нанесени върху икономиката, посочиха Бейли и негови колеги от АЦБ по време на изслушването от Финансовата комисия на британския парламент.

"Няма съмнение, че според нашия сценарий икономическото възстановяване далеч не е непосредствено и ще отнеме по-дълъг период от време", посочи вицепрезидентът на АЦБ Бен Броудбент.

В същото време Андрю Бейли каза, че Великобритания ще се нуждае от инструменти, които да позволят на компаниите да заменят дълг за собствен капитал в бъдеще, като начин да се справят със спешните си заеми, за да преживеят коронавирусната криза.


Прочети цялата публикация