БНР | 24.05.2020 10:27:33 | 230

Поля Станчева: Радиото ще трябва да мине на нови дигитални платформи

През всичките тия години ние, които работим за това радио, сме се опитвали да кажем истината, за да ни чуят, за да бъдем на мястото си, където не само тежим, но и създаваме усещане на хората, че сме тук, за да пазим истината, за да ги информираме, за да бъдем полезни. Това каза Поля Станчева, програмен директор на Българското национално радио, която гостува на предаването "Семейно радио" на програма Христо Ботев. Поля Станчева е генерален директор на БНР от 2001 до 2007 г., автор на идеята за наградите „Сирак Скитник“, а преди 5 години създава документалния филм за Радиото „Олово срещу словото“ (2015). Във филма тя акцентира върху регионалните станции на БНР.

Семейството, учителите, вярата

"Помня родителите си с много обич, защото те са хората, които са ми дали любопитството към различните култури и езици. Имам редкия шанс да бъда родена в семейство, живяло в различни страни. Живяхме дълги години в Далечния изток, след това съм живяла в Русия, в Англия... но винаги съм се връщала в България. И може би тази любов я дължа на моята майка, която притежаваше особен усет към българската песен, към българския стих - тя знаеше наизуст почти всички български автори. Вярата в моето семейство е присъствала чрез моите баба и дядо. Аз винаги съм изпитвала интерес към Българската ортодоксална църква и сама съм се опитвала да стигна до дълбините ѝ."

Документалистика

"Трябва да знаем историята си. А историята на Радиото и история на българската държава през последните 80 години. Първият ми филм, който носи заглавието "Олово срещу словото", разказва онази драматична част от историята на България между Първата световна война до днешни дни. Особено в периода на промените, когато се случват важни неща."

Наградата "Сирак Скитник" 

"Наградата "Сирак Скитник" беше учредена и с плахата надежда, че ще продължи да бъде връчвана във времето. Сега тя е традиция и е може би една от най-престижните награди в радиоефира. Ние сме я връчвали не само на нашите колеги, но и на нашите конкуренти, с които делим ефира и любовта на слушателите, за значими постижения. Много е важно да бъдат отличавани добрите постижения."

Регионалните радиостанции

"Радиото със своите регионални радиостанции е огромна мощ. Не сме сами. Има до днес спор коя е първата регионална радиостанция - Варна или Стара Загора. След създаването на Радио София през 1935 г. през 1936 г Сирак Скитник създава тази радиомрежа, в която се включват тези две регионални радиостанции. Българското радио е имало своя регионална радиостанция в Скопие още преди края на Втората световна война през 1941 г. интелектуалецът Димитър Гюзелов, който настоява да звучи българска реч по Радио Скопие, става директор, а по-късно е осъден и разстрелян. Когато българските войски влизат в Македония (1941) Радио Скопие започва да излъчва на български език.

Поля Станчева има дисертация върху езика на медиите, а сега и магистратура върху дигиталните медии в Уестмистърския университет, Великобритания

"Моята дисертация е направена още през 1991 г., когато имах редкия шанс да работя с двама изключителни български учени – проф. Мирослав Янакиев и акад. Михаил Виденов – които ме въведоха в дълбините на езикознанието и ми помогнаха да направя дисертацията си върху езика на медиите във времето, когато преминавахме от "другарю" и "другарко" към "госпожо" и "господине". Това е езиковият код, който не може да бъде фалшифициран. Там е силата на езика. 

Сега приключих магистратура върху дигитални медии в Уестминстърския университет, Великобритания. Поисках да скоча в новото хилядолетие. Разбира се, че обичам радиото, но знам, че радиото ще трябва да мине на нови дигитални платформи, за да хвърли мост между нас и младите. Това беше предизвикателство за мен и се включих с голям интерес към изследването на езика на новите медии и мисля, че мога да бъда полезна на Радиото в момента точно с тези нови придобити умения."

Верую

"Върви по пътя си и той ще те доведе до там, където трябва да стигнеш. Не бива да се отклоняваме от пътя си, ако знаем какво искаме да постигнем. Разбира се, трудностите са много, винаги изкушенията, които срещаме, могат да ни отклонят. Но ако вървиш по пътя си, той ще те изведе, където трябва да стигнеш" – каза програмният директор на БНР Поля Станчева. 

Божана Димитрова разказа за създаването на Обществения съвет, чийто първи председател е легендарната водеща, за Академията за българския език, за силата, предимството и първенството на Българското национално радио, като законодател и пазител на българския език, за учредяването на наградата "Сирак Скитник".


Прочети цялата публикация