БНР | 25.05.2020 09:46:49 | 92

Йордан Ефтимов: 24 май е изключително уравновесяващ празник


"Слава Богу, че го имаме този празник, защото той се явява изключително уравновесяващ". Това каза пред БНР Йордан Евтимов, литературен критик, поет и преподавател, по повод Деня на писмеността и културата 24 май. По думите му държавните празници са свързани с исторически събития, около които има много спорове, а около 24 май спор няма, но и този той се политизира:

"Почти всяка година около 24 май се появява спорът около различното изписване на Кирилицата - руска, българска. И русофобите намират повод да се изявят, така че дори този празник се политизира. Но хората, които сами се чувстват приповдигнати на този ден и отиват да се поклонят на равноапостолите Кирил и Методий, не са малко и ми се иска да вярвам, че те са по-голямата част".

Евтимов сподели за свое неприятно усещане за "лустро" на този празник: "Формално се претупва 24 май. Държавата - в лицето на Министерството на културата - присъжда някакви награди, около които липсва каквото и да е говорене. Това, че наградените са допринесли с нещо конкретно, което си струва отделно да бъде обговаряно, хвалено и сравнявано. В медиите гостуват писатели, които по някакъв начин са станали популярни, а начините са много и малко от тези начини са признанието на критиката, на академичната общност, за хората, които се грижат за една по-висока летва на културата".

В предаването “12+4“ по програма “Хоризонт“ Евтимов коментира дистанционното обучение, наложено от пандемията, и бъдещето на образованието:

"Ние сме в един момент, в който най-сетне ще се извършат идващи от само себе си, причинени не от някакви планове, а от сама структура на света, промени в образованието. Сега настъпва момент, когато няма как - заради конкуренцията между университетите в страната и в света - ще настъпят нови промени и гласовете, че е необходимо отново да се йерархизира наново този свят, да се говори за разлика между различните дипломи - че не е важно просто да си с диплома за висше образование, а с каква точно - това е неизбежно съвсем скоро да излезе на дневен ред".

Той посочи, че вече ще е възможно да не се отучват пропуснати дни, а преподавателят да си проведе учебния час от всяка точка на планетата по интернет. 

"Това не бива да бъде масова практика и не бива да се смята, че дистанционното е равноценно и да мислим, че ето сега дойде моментът да кажем "Ура! Можем да бъдем още по-икономични" и да има само виртуални университети. Това никой разумен човек не би го защитавал. Досега не съм срещал такъв възглед, надявам се и да не срещна".

Интервю на Петър Волгин с Йордан Евтимов в предаването “12+4“ по програма “Хоризонт“ можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация