БНР | 25.05.2020 11:32:34 | 114

Анна и Димитър Спасови представят миналото чрез занаяти


Двама свищовлии са посветили живота си на мисията да представят историята по нетрадиционен и интересен начин. Анна и Димитър Спасови, създатели на клуба за исторически възстановки „Дукс Антика“, показват живата история чрез различни демонстрации на бита и занаятите на предците ни.

Анна и Димитър Спасови са свищовлии, семейство на средна възраст, отдало се на мисията да направи историята по-интересна и разбираема за малки и големи. Те са реконструктори, организатори и участници в много исторически възстановки и фестивали в България и чужбина.

Анна Спасова е завършила керамика в Троян и по професия е художник-керамик, занимава се с деца като води група по художествена керамика в първото българско читалище „Еленка и Кирил Аврамови“ в Свищов и работи с терапевтична цел с деца с увреждания.

„Тези всички неща, съчетани в едно, се получава едно цяло, което е добър продукт, който е достатъчно добър за крайния потребител - от А до Я си минавате по всичките сетива, възприятия и усещания“, казва Анна Спасова пред "Хоризонт".


Преди повече от 10 години Димитър Спасов създава клуба за исторически възстановки „Дукс Антика“, събира съмишленици от цялата страна и изоставя журналистиката в името на историята.

„Освен че между другото съм бил журналист и много други неща, винаги хобито ми е било насочено в тази посока и реших в един момент, че хобито може да стане професия, макар и да дава повече духовна храна и ето, стана. Опитваме се. Моята голяма любов е историята, античната история, късната античност“, изтъква Димитър Спасов.

Анна и Димитър Спасови се осмелиха след отмяната на извънредното положение да организират първите демонстрации за туристи в античния град Никополис ад Иструм до Велико Търново, които продължават и тази събота, и неделя.

„Много ни се иска да вкараме в България тази практика, която всъщност по цял свят е доста богата  - да направим обектите живи. Защото разкошните артефакти, които са тук, имат своята стойност, но, оживени,  изглеждат по съвсем друг начин - тогава вече са „храносмилаеми“ дори за хора, които не са толкова навътре в тази наука и носят празник и настроение за всички и много информация. Това е историческо наследство, ние го имаме, то ни е дадено и няма вариант, в който да кажем - това е чужда история“, допълва Димитър Спасов.


Една птичка пролет не прави, признава Анна Спасова. Според нея историческо наследство, занаяти, култура трябва да са като пръстите на едната ръка, за да направят здрав юмрука на българското.

„България има невероятни таланти, занаятчии, хора, които има какво да покажат на света. Хора, които знаят историята отпреди тази 681-а. Ние сме облечени от такива хора, обувките ни са правени от такъв занаятчия, оръжията са ковани тук, в България. Нашата идея е да си ги изработим тук, да нахраним някое българско семейство с парите, които ние даваме или на нас ни дават. Ние помагаме един обект, без значение къде е в България, да се популяризира, т.е. взаимопомощ - култура, представяне на историята и атракция", подчерта Анна Спасова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова

Прочети цялата публикация