БНР | 26.05.2020 16:25:46 | 119

Стабилизация на американските потребителски нагласи през май след априлския драстичен срив


Потребителското доверие относно икономическото развитие на САЩ се стабилизира през май след рекорден срив през април, което предполага, че вероятно вече премина най-лошата част от шока в следствие на коронавирусната пандемия, тъй като американската икономика започна отново да отваря, показват резултати от последно проучване на компанията Conference Board.

Въпреки това ще отнеме време, преди нагласите на американците започнат да бележат по-солидно подобрение на фона на все още рекордната безработица.

Индексът на потребителското доверие се повиши през май до 86,6 пункта, след като месец по-рано се срина драматично до многогодишно дъно от 85,7 пункта, достигайки най-ниско ниво от 2014 г. насам.

Слабото подобрение е факт, тъй като бизнесът в цялата страна започна да се рестартира, следвайки прекратяването на дейността от средата на март, когато щатските и местните власти предприеха драстични мерки, за да забавят разпространението на Covid-19.

Индексът, измерващ оценката на американските потребители за текущите икономически условия в страната (въз основна на тяхната оценка за текущите бизнес и условия на трудовия пазар), продължи да се понижава през май до 71,1 пункта от 73,0 пункта през април, когато отбеляза рекорден в историята спад спрямо 166,7 пункта през март.

В същото време обаче индексът на потребителските очаквания за икономическата активност през следващите шест месеца (въз основна на краткосрочните бъдещи очаквания за доходите, бизнес и условията на трудовия пазар) се повиши през май до 96,9 пункта от 94,3 пункта през април и след като удари дъно от 86,8 пункта през март.

"Въпреки че влошаването на доверието изглежда спря за момента, неравномерният път на възстановяване и потенциална втора вълна на коронавирусна зараза вероятно ще запазят облакът на несигурност, надвиснал над главите на потребителите“, посочи Лин Франко, старши директор на проучването на Conference Board.

Домакинствата остават притеснени за своите финанси, въпреки подобрението на потребителските очаквания. Те също така предвиждаха по-висока инфлация, което може да доведе до усещане за намалена покупателна способност и да навреди на така необходимите потребителски разходи, които да помогнат за ограничаване на икономическата рецесия.

Икономиката на САЩ се сви през първото тримесечие най-дълбоко от Голямата рецесия преди повече от десетилетие, още преди коронавирусната криза да покаже пълната си сила, като в рамките на март и април бяха загубени близо 22 млн. работни места.

Така нареченият диференциал на пазара на труда на Conference Board, който отчита възгледите на анкетираните за това дали има достатъчно свободни работни места или те са трудно достъпни, се подобри през май до -10,4 пункта от -15,7 пункта през април. Този индекс е тясно свързан с нивото на безработица, което се представя в доклада за заетостта на Министерството на труда.

Процентът на американците, които очакват увеличение на доходите, спадна през май до 14,0% от 17,2% за април, а делът на онези, които очакват повишение на доходите в бъдеще се понижи до 15,0% от 18,4%.


Прочети цялата публикация