БНР Стара Загора | 27.05.2020 07:38:44 | 177

Колко средства ще отдели Брюксел за реализация на новата стратегия за биологичното земеделие


Европейската комисия представи и прие нова Стратегия за биологичното разнообразие- да върнем природата в живота си, както и стратегия „От фермата до трапезата“ за справедлива, здравословна, и екологосъобразна продоволствена система. Двете стратегии се допълват взаимно, защото обединяват природата, земеделските стопани, предприятията и потребителите за съвместна работа с цел конкурентноспособно устойчиво бъдеще. .

В съответствие с Европейския зелен пакт те предлагат амбициозни действия и ангажименти на ЕС за спиране на загубите на биологично разнообразие в Европа и света. Стратегиите се фокусират върху човека, като се ангажират да подобрят опазването на сухоземните площи и моретата, да възстановят увредените екосистеми.

Новата стратегия за биологичното разнообразие бе приета в разгара на пандемията от COVID- 19. Тя представя конкретната посока за път към възстановяването на биологичното разнообразие в Европа в следващите 10 години, което включва и трансформиране на най- малко 30 % от европейските сухоземни площи и морета и ефективно управлявани защитени зони и връщане на най- малко 10 % от земеделските земи към многообразни дейности на ландшафта.

Действията, предвидени за опазване, използване и възстановяване на природата ще доведат до икономически ползи за местните общности и ще създадат устойчиви работни места.

Стратегията „От фермата до трапезата“ ще спомогне за прехода към дълготрайна продоволствена система в ЕС, която да гарантира достъп да здравословни храни. Част от целите й включват с 50 % намаляване на използването на пестициди и риска от тях, с най- малко 20 % използването на торове и намаляването наполовина на продажбите на антимикробни средства и заделянето на 25 % от земеделската земя за нуждите на биологичното земеделие.

Двете стратегии заемат централно място в Зеления пакт, те са част от осмислените стъпки на важния преход, които започва в ЕС.

„Това е една дългогодишна политика на ЕС и повечето европейски държави, да запазим, колкото може повече от дивата природа и да го направим по такъв начин, че това да подобрява качеството ни на живот“, уточни Радан Кънев, Заместник- председател на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните. Той допълва, чецялата стратегия и Зелената сделкана ЕС са насочени към човека, към това животът да стане по- добър, по- здравословен, продължителен и с по- високо качество. Кънев смята, че друг важен елемент е т.н. стратегия за зелените градове, защото големите градове са лесна жертва на замърсяване на различни отрови.

На 27 май, на извънредно заседание на Европейския парламент, Европейската комисия ще предложи да има условия за достъп до парите на Европейския фонд за възстановяване.

Евродепутатът Радан Кънев съобщи, че 2 трилиона евро, от които един трилион евро за обезпечаване на Зелената сделка и един трилион за възстановяване на преките поражения от кризата и COVID- 19, е сумата, за която се говори. Ако се приеме, този план, товаще е най- голямата инвестиционна програма в европейската история, която ще заслужи името нов план „Маршал“ е убеден Кънев.


Прочети цялата публикация