Fakti.bg | 27.05.2020 09:08:55 | 297

Русия се стабилизира, успешно премина платото на пандемията


Ситуацията с коронавируса в Русия се стабилизира, страната успешно премина платото на пандемията. Над половината от 85-те федерални региона са готови постепенно да вдигнат противовирусните ограничения, заявява "Известия".

Но Забайкалският край удължава карантината, нараства заболеваемостта и другаде в Сибир и Далечния изток, посочва вестникът. Руски вирусолози, помолени за коментар, търсят причините в необичайно топлото време и зачестилите разходки на хората навън, без да се спазват изискванията за социална дистанция и носене на маски, предава БТА.

Експерти от Русия потвърждават извода на турски учени, че затлъстяването, тютюнопушенето и замърсеният въздух са свързани помежду си рискови фактори, увеличаващи броя на "входните врати" за коронавируса в човешкия организъм, пише "Известия" в друг материал.

Лекарите в страната се страхуват, че след края на пандемията недоволни роднини и близки на болни и починали пациенти с новия вирус "ще ги изтормозят с мъкнене по съдилищата", пише "Комсомолская правда". Защото до момента няма проверен и утвърден протокол за лечение на Ковид-19, няма и доказано лекарство или ваксина, посочва изданието.

Последните официални статистически данни потвърждават, че преките поражения върху икономиката на Русия вследствие на пандемията, борбата с нея и резкия спад в цените на петрола са по-ниски от очакваните, отбелязва "Комерсант".

Статистиката за май може да промени очакванията за икономическа криза в една или друга посока. Засега е ясно, че дългосрочните последици от събитията се подценяват, но се надценяват краткосрочните, се казва в анализа.

"Бъркотия и противоречия царят в новинарските ленти" на руските медии, констатира "Труд". Съобщения за смекчаване на режима и подновяване на работата се редуват с предупреждения за втора пандемична вълна и увеличаване на смъртността, пояснява всекидневникът. Политици и политолози споделят пред него също така различни очаквания за ситуацията в Русия през лятото: от "трайна тенденция към излизане от кризата" до "вреди за обикновените хора" и "осъзнаване на икономическата катастрофа".

Въпреки пандемията туристите в Русия масово планират летни почивки на море, показва проучване на специализирания сайт OneTwoTrip, чиито данни цитира "Лента".

Властите в Русия приканват жителите на страната да не бързат с почивките в чужбина, пише "Росийская газета", изреждайки скорошни случаи с руски граждани, блокирани насред пандемията в популярни курорти в Тайланд, Черна гора и на тихоокеанския остров Фиджи.

"Настоятелните препоръки на руските власти" къде да почиват хората звучат "малко учудващо" според "Независимая газета".

Москва не е отворила границите, затворени още в края на март, и все още пуска през тях само военни, работници от атомната сфера, строящи обекти в чужбина, моряци, дипломати и т. н. Пречка за летуване в чужбина явно са и ниските доходи в Русия. Навярно тъкмо затова рекорден дял жители на страната - 92 на сто, планират за лятото почивка на вилата или на канапето, пише вестникът.

За реална подкрепа на населението в днешната криза ще настоява руското ляво патриотично движение "Ляв фронт", подало заявка за митинг с до 3000 участници на 7 юни на Площада на революцията в Москва. Протестиращите ще искат още отмяна на предстоящото общонародно гласуване за промени в конституцията, промяна в социално-икономическия курс на страната, отмяна на реформата, вдигнала възрастта за пенсия, и т. н., информира "Свободная преса".

Ситуацията със забраната за масови прояви в Русия "трябва да бъде размразена, защото хората са натрупали много негативи към властта и ако не им бъде позволено да ги излеят на разрешена акция, ще стане по-лошо", изтъкнал координаторът на "Ляв фронт" Сергей Удалцов.

Как да се обясни на родителите на руските войници "защо те трябва да стоят под карантина, а децата им - да маршируват в сбит строй", пита се "Новая газета". Опозиционното издание коментира заповедта на главнокомандващия - президента Владимир Путин, на 24 юни в Москва и други градове да се проведат отложените заради пандемията военни паради по случай 75-ата годишнина от победата над нацизма.

Кремъл избра за това "политическо мероприятие (. . .) най-ранния срок с максимални рискове и го оповести в деня, когато в страната починаха рекорден брой заразени с коронавируса (174 души)". Властите "все тъй отправят призиви хората да останат в самоизолация и да спазват социална дистанция". По повод парада "естествено прозвучаха всички ритуални заклинания за намаляване на рисковете. Но те едва ли ще имат силата на ваксина", предупреждава "Новая газета".

Пандемията може да донесе не само страдания, гигантски загуби и забавяне на икономиката. Ако ни провърви, в дългосрочна перспектива човечеството може и да спечели. Особено Русия, заявява "Взгляд".

Все повече хора минават на дистанционна работа, а след кризата процесът много ще се ускори. Печелят всички. Хората масово ще напускат бетонните си кутийки, ще се местят на село и лесно ще поддържат връзки с другите чрез дигитални мрежи.

Така се живее по-свободно и по-щастливо. При повече пространство и по-здравословна атмосфера в семейството се раждат и повече деца, запълвайки демографските ями, пояснява онлайн изданието.

Русия е богата на земя и красиви пейзажи. Кой знае, може би още утре ще преосмислим основите на битието си - и в крайна сметка ще станем по-добри, по-здрави и по-многобройни, заключава "Взгляд".

Прочети цялата публикация