Fakti.bg | 28.05.2020 15:22:50 | 304

Откриха месоядни гъби дълбоко в океана (СНИМКИ)


Учени от Музея на Куинсланд и Мюнхенския университет откриха най-големия брой нови видове месоядни гъби в света. Над 17 различни вида са били намерени по време на дълбоководната експедиция край източното крайбрежие на Австралия, пише Australian Geographic.

Преди това в Австралия бяха известни само три вида месоядни гъби - сега е известно, че там виреят поне 20.

След повече от две години работа, екипът успява да изследва и опише официално 17 нови вида, открити по време на пътуването на CSIRO RV Investigator Voyage през 2017 г. Тогава екипът открива гъбите, които живеят на 4000 метра дълбочина под повърхността на морето, съобщават от музея в Куинсланд.

Преди това в Австралия бяха известни само три вида месоядни гъби.

Д-р Екинс работи с почетния сътрудник от музея в Куинсланд д-р Джон Хупър и д-р Дирк Ерпенбек от Мюнхенския университет „Лудвиг Максимилиан“, за да опише и именува новите видове, открити по протежение на източното австралийско крайбрежие, простиращо се от Северен Куинсланд до Тасмания.

Резултатите от тяхната двугодишна работа бяха публикувани в научното списание Zootaxa.

Мениджърът на колекцията за морски безгръбначни животни от музея на Куинсланд д-р Мерик Екинс споделя, че откриването на рядко срещаните месоядни гъби е било изключително вълнуващо. "По принцип гъбите се хранят чрез филтрация (засмукват вода, пълна с планктон или хранителни вещества), но тези видове, които се намират на дъното на океана, са се развили като хищници, които ловят и усвояват плячката си директно", каза д-р Екинс.

„Много от тези гъби бяха открити на океанското дъно, на дълбочина между 2000 и 4000 метра. Веднага щом ги намерихме, разбрахме колко редки са те. Бих казал, че това е най-голямото местообитание на различни видове месоядни гъби, открити от която и да е друга експедиция по света", разказва още морският биолог.

Д-р Екинс споделя, че един от най-страхотните моменти на проучването е бил моментът за измисляне на имената на новите видове.

"Много се забавлявах да ги назовавам. Използвах традиционните научни описания на латински или гръцки за някои. Една кръстихме на акула, защото имаше тези невероятни зъби като спикули (малки игловидни или заострени структури, които изграждат скелета на гъба), с които улавя космати ракообразни.

Друг вид имаше забавни спикули, които приличаха на нещо от чертеж на Ешер*, така че го кръстих на него“, каза д-р Екинс. (*Мориц Корнелис Ешер е нидерландски художник, познат със своите невъзможни конструкции, безкрайни обекти и покрития на равнината.)

"Ние знаем повече за повърхността на Марс, отколкото за нашите дълбоки океани, така че е важно учените да продължат да изследват пропастите по-надолу", коментира изпълнителният директор на музея на Куинсланд Джим Томпсън.

Прочети цялата публикация