БНР | 03.06.2020 14:57:22 | 133

Словесна схватка Стармър-Джонсън: Кой контролира борбата с Covid-19


Британският премиер Борис Джонсън заяви, че е много горд от начина, по който правителството се справя с коронавируса. Това стана в парламента по време на отговорите на премиера на въпроси на депутати, след като лидерът на най-голямата опозиционна Лейбъристка партия Киър Стармър на няколко пъти постави под въпрос качествата му на ръководител.

Словесната схватка в парламента бе очаквана, тъй като и Джонсън и Стармър вече си бяха разменили любезности в пресата и лидерът на лейбъристите не губи време този път пряко да се обърне към премиера:

„Прочетох днес, че премиерът е решил да поеме директен контрол в отговор на вируса. Логичният въпрос е кой тогава досега пряко контролираше вируса“, попита Стармър и критикува Джонсън, че продължава с празните обещания, без да се ангажира сериозно.

В познат стил Борис Джонсън отхвърли обвиненията, като заяви, че напълно контролира всичко е и горд със свършената работа, а по повод на казаното, че общественото доверие в премиера сериозно продължава да пада, отговори:

„Наистина не виждам целта на безкрайните нападки по отношение на общественото доверие“.

И от своя страна Джонсън обвини Стармър в опит да отвлича вниманието на хората от ясните послания на правителството и че не сътрудничи.


В целия поток от обвинения и контраобвинения премиерът все пак заяви твърдото си намерение да се продължава с активното тестване – в момента се извършват по 200 000 теста дневно – и усъвършенстване на системата за контактно проследяване.


В Камарата на общините бе повдигнат още един от наболелите въпроси – този за 14-дневната карантина на влизащите в страната от 8 юни.

Повдигна го лично предшественичката на Борис Джонсън – Тереза Мей, която заяви, че международното въздухоплаване е необходимо за търговията и без него няма да има глобална Великобритания и че вместо правителството да налага мерки за затварянето на страната от останалия свят, е по добре да оглави международните усилия за изработване на надеждна система за тестване по летищата, за да се спасят работни места и Великобритания да остане отворена за света.

По-късно в парламента министърът на вътрешните работи Прити Пател оповести и разясни мярката, като отбеляза, че в карантината ще бъдат правени много малки изключения.

Недоволството срещу мярката обаче е голямо, тъй като става в момент, когато Европа се отваря, както и заради това, че не е била наложена когато трябва. 

Във Великобритания с новите 215 починали за последното денонощие общият брой на жертвите с Covid-19 наближава 39 600 души.

Прочети цялата публикация