БНР Стара Загора | 04.06.2020 10:30:04 | 110

Криза в изкуството: Музиканти и театрали работят по строежи


Нещатните артисти са сред най-силно засегнатите от разпространението на Ковид-19 и въведените противоепидемични мерки в страната. Поне 80 000 души от независимия културен сектор са пряко потърпевши, част от тях и останали без работа, след като концертни зали и сцени бяха затворени през последните месеци. Това каза пред Радио Стара Загора/БНР Весела Кондакова, изпълнителен директор на Българска музикална асоциация. Според проучване, проведено сред 1000 организации и работещи в бранша, до 1 юли загубите заради провалени събития възлизат на 8 млн. лева, а до края на годината ще надхвърлят 15 милиона.

Още в първите дни на извънредното положение държавата обяви, че предоставя финансова подкрепа за най-нуждаещите се артисти. Процедурата по кандидатстване към Националния фонд "Култура" за отпускане на творческа стипендия обаче се забави, призна Весела Кондакова. По тази спасителна мярка минимална работна заплата за 3 месеца ще получат едва 1100 души без трудов договор. По данни на културното ведомство у нас 25% от артистите са на свободна практика. А липсата на доходи принуди хората на изкуството да търсят препитание в строителството и ресторантьорския бранш.

Активно се работи върху създаването на регистър на независимите творци. Бъдещият документ се очаква да защити трудовите права на гилдията, както и да бъдат разработени „специфични мерки спрямо осигурителната система“, обясни Весела Кондакова. Десетки личности с принос в културния живот са в незавидно положение и попадат в данъчно – осигурителен вакуум, някои от тях дори не са здравноосигурени, а проблемите им ще се задълбочават с настъпването на пенсионна възраст, коментира още Кондакова.

Кризата роди и нова национална програма, подкрепяща визуалните изкуства. Очаква се да стартира съвсем скоро и с финансов ресурс от 500 000 лева да стимулира динамично развиващия се сектор, поясни Кондакова, и определи постигнатото с Министерството на културата като победа в трудни времена. 

Пандемията парализира творческата индустрия, но даде шанс за изява в дигитална среда. Хиляди изпълнители стигнаха до нови публики чрез стриийминг услуги. Наред с това, кризата показа колко малко театрални спектакли с добро качество има записани у нас и върху съхраняването на това съдържание трябва да се работи.  

Ще изместят ли стрийминг услугите традиционните събития, които бяхме свикнали да посещаваме на живо? Набират ли скорост и у нас краудфъндинг платформите за набиране на средства за съживяване на културата? Чуйте подробности в приложения звуковия файл:



Прочети цялата публикация