БНР | 05.06.2020 15:27:38 | 179

Европа отваря граници, Латинска Америка - епицентър на пандемията


Чехия отваря границите си с Австрия и Германия днес - 10 дни по-рано от планираното, а Франция обяви, че заразата вече е под контрол. Епицентърът на пандемията остава Латинска Америка, като смъртните случаи в Бразилия вече са повече от тези в Италия. А на виртуална среща на върха бяха събрани близо 9 милиарда долара за ваксини.

Европа с нетърпение очаква 15 юни, когато трябва да се отворят границите. Пътуващите от Германия и Австрия, както и от Унгария и Словакия, могат вече да влизат свободно в Чехия.

Италия посреща от сряда пътуващи от Европа, Австрия също отмени граничните проверки, освен за пристигащите от Италия.

Испания ще отваря граници след края на извънредното положение на 21 юни. Днес страната отбелязва последния ден от 10-дневния траур в памет на загиналите от Covid-19. Правителството и кралското семейство запазиха минута мълчание.

В катедрала в Севиля имаше литургия.

„За мен тази литургия е много важна, защото сестра ми почина в Мадрид и не можахме да се срещнем дори с останалите ми братя и сестри, не можахме да си отслужим наша литургия заради карантината и ограничителните мерки“, сподели присъстваща на религиозната церемония.

Пълното възстановяване на свободното движение в Шенгенското пространство се очаква не по-късно от края на юни - това мнение са изразили повечето министри на вътрешните работи на страните членки на проведената днес видеоконференция.

И докато европейците се наслаждават отново на заведенията и мечтаят за ваканция по Средиземноморието, вирусът вилнее с пълна сила в Южна и Централна Америка.

Мексико обяви над 1000 смъртни случая за един ден.

В Бразилия броят на жертвите дневно е почти 1400, а по общия им брой - над 34 хиляди страната е на трето място в света след Съединените щати и Великобритания.

Рикардо е адвокат от Бразилия, който е излекуван от Covid-19.

„Все едно съм оцелял и вече не съм в риск. Имам чувството, че съм бил на фронтовата линия с оръжие  и сега се връщам, чувствам се в безопасност и защитен“, каза той.

Същевременно 8 милиарда и 800 милиона долара бяха събрани от 50 държави по света за Световния алианс за ваксини и имунизации.

Във виртуалната среща на върха в Лондон участва и милиардерът Бил Гейтс, който дари над милиард и половина долара. Съединените щати също дариха над 1 милиард, а президентът Доналд Тръмп участва в конференцията със записано видеообръщение.

Съединените щати остават най-тежко засегната държава от пандемията с 1 милион и 850 хиляди заразени и над 108 000 починали.

Прочети цялата публикация