БНР | 06.06.2020 08:03:56 | 265

Във фокуса на седмицата: Протести срещу расизма и Covid-пандемия


"Джордж Флойд е мъртъв, защото е черен, убит е, защото е черен. Толкова е просто и толкова ужасно, толкова болезнено и недопустимо. И хората в цялата страна изразяват гнева и болката си от факта, че човек е убит заради цвета на кожата си през 2020 година в Съединените американски щати!", заяви кметът на Ню Йорк Бил де Блазио по повод продължаващите втора седмица протести срещу завършилия трагично арест на афроамериканеца Джордж Флойд.


В някои градове протестите бяха мирни, но на много места се стигна до сблъсъци с полицията, размирици и грабежи. Президентът Доналд Тръмп заплаши да прати армията, за да потуши протестите.

Американският главен прокурор Уилям Бар заяви, че чужди интереси и "екстремистки агитатори", свързани с лявото движение "Антифа", се опитват да се възползват от протестите. 

Според семейния адвокат на Флойд Бен Кръмп причината за смъртта на Флойд е проблемът с расизма.


През седмицата броят на заразените с коронавирус по света надхвърли шест милиона души. Епицентърът на пандемията се пренесе в Латинска Америка, където Бразилия надмина Италия по брой на смъртните случаи и зае трето място в света след Съединените щати и Великобритания. Общият брой на починалите бразилци вече е повече от 34 хиляди.

В същото време в по-голяма част от Европа заразата изглежда овладяна. В понеделник в Англия отвориха отново основните училища, въпреки притесненията на голяма част от родителите за безопасността на децата.

В Турция отвориха кафенета, ресторанти, паркове, спортни салони, плажове, детски градини, библиотеки и музеи.

Руските власти също отчетоха стабилизиране на обстановката с разпространението на коронавируса и в Москва възобновиха работа магазините за нехранителни стоки, центровете за битови услуги и автомобилните салони. Разрешени са и разходките на чист въздух.

Френските власти обявиха, че епидемията в страната е под контрол и  във вторник парижките кафенета отвориха отново откритите си пространства.

Това е връщане към "почти нормален живот" във Франция, по думите на премиера Едуар Филип, след два месеца и половина карантина.

Не навсякъде обаче ситуацията изглеждаше така оптимистично. Гърция отбеляза скок на новозаразените в област Ксанти, където започна масово тестване на населението. Резултатите ще покажат дали ще се налагат отново ограничителни мерки.

Властите в Северна Македония възстановиха временно вечерния час заради многото нови случаи на коронавирус в страната - над 100, като повече от половината са в Скопие.

Положителният ефект от човешката карантина върху природата се оказа мимолетен и след разхлабване на мерките, проблемът се завръща с още по-голяма сила. Еколози предупреждават, че употребявани хирургически маски и латексови ръкавици вече замърсяват морското дъно и бреговете на океаните.

По данни на ООН 13 милиона тона пластмаса се изхвърлят в океана всяка година и половината от това количество е от артикули за еднократна употреба. Френската неправителствена организация "Операция чисто море" предупреди, че  ако не се намери решение на проблема, скоро в моретата ще има повече  маски, отколкото медузи.

През седмицата се разделихме и със световноизвестния творец с български произход Христо Явашев - Кристо. Той почина в Ню Йорк на 84 години.

Сбогом на твореца Кристо, мечтателят на невъзможното, написа в. "Стампа". Шекспир беше казал, че целият свят е сцена, а Кристо ни показа, че светът е галерия на изкуството, отбеляза Би Би Си.

Целия обзор на събитията, фокусирали  вниманието на света през от изминаващата седмица, чуйте от звуковия файл. 


Прочети цялата публикация