Fakti.bg | 06.06.2020 16:03:01 | 212

Акад. Георги Марков: Превратът от 9 юни не е фашистки


Деветоюнският преврат не е фашистки, той е в отговор на теорията и практиката на Александър Стамболийски за съсловната власт. Това каза за предаването „За честта и славата на България“ на Радио „Фокус“ историкът академик Георги Марков.

Премиерът Стамболийски противопоставя селото на града, обясни акад. Марков.

"Той казва, че селяните са мнозинство, 85% в страната, те трябва да управляват, а другите съсловия трябва да се подчиняват. Така че Стамболийски противопоставя на селячеството интелигенцията, офицерството, търговците, индустриалците и гражданите. Противопоставя селото на града. Според мен това за него е фатално. И освен това той е вярвал, че ще управлява най-малко още 20 г., като променя изборния закон през февруари 1923 г., взима пълно мнозинство в Народното събрание и казва: „Аз сега ще управлявам още 20 г.“ и отива във вилата в Славовица да прави преглед на нова Конституция. Толкова се е самозабравил, че сутринта, когато идва ротмистър го събужда и му казва, че той вече не е на власт, той не вярва. Стамболийски казва: „Махай се оттук, ще ти се види тясна Българийката“. Едно главозамайване, едно самозабравяне. Иначе той е самобитен български политик", обяснява историкът.

"Така че превратът наистина е държавен. Той е извършен от Военния съюз начело с полк. Иван Вълков, силният човек във Военния съвет, който след това става министър на войната и, разбира се, под политическата фасада на Народния сговор начело с проф. Александър Цанков. По-скоро той е една подставена политическа фигура. Военният съюз има Конвент, така се нарича, където 10 души решават най-важните въпроси на държавата, включително и това кой да живее и кой да загине”, разказва акад. Марков.

Според академик Георги Марков, Александър Стамболийски има своя принос с аграрната реформа, като създава трудовата повинност, опитва се да се бори с ограничението на Ньойския договор, включително за намаляване на огромните репарации. Той има своя принос, но само в първата половина на своето управление, обясни историкът, като уточни, че след това много бързо се самозабравя като народен трибун. Деветоюнският преврат е държавен и цели да събори съсловната власт на Стамболийски в името на демокрацията, обобщи акад. Марков.

Поуката от Деветоюнския преврат е, че не бива един вожд да се прави на народен трибун и да се самозабравя, смята историкът.

„Това означава, че той не се доверява на чувството за справедливост на своите сънародници. Не може той да заявява от трибуната, че ще управлява най-малко още 20 години и само след 3 месеца му отрязаха главата. Така че политиците нека да не се самозабравят. Разбира се, сега нещата са много по-различни, ние нямаме онази армия. Макар че тогава армията е била професионална. По силата на Ньойския диктат България е нямала наборна армия, а професионална“, обясни той.

Академик Георги Марков уточни, че сега България и член на ЕС, но все пак политиците трябва да се отнасят с необходимото уважение към офицерството, защото това е едно съсловие, държавни служители, но с особена мисия изпълняват дълга си към Отечеството.

Цар Борис III се страхува и дори не иска да знае за Деветоюнския преврат, обясни още акад. Марков.

„Царят се страхува, тъй като Стамболийски има авторитет сред селското население в България, което е преобладаващо, има масово съпротива срещу преврата в някои региони. Царят се страхува. Той казва: „Не ми говорете за преврата, не искам да слушам“. Цар Борис III също няма пръст в убийството на Стамболийски, както го обвиняваха. Има една карикатура от Александър Божинов как Цанков поднася отрязаната глава на царя. Това не е така. Той тогава е един млад монарх и типично за него е много да обмисля, много да разсъждава, да се стреми към някакво равновесие. Той не клони към крайните средства, но се възползва, разбира се, от преврата, защото Стамболийски много му е тежал. Той го нарича „змийче“ и то на конгрес на БЗНС. Тогава казва: „Царят е змийче под яйцата в нашата кошница“. Унижавал го е“, обясни историкът.

Академик Георги Марков уточни, че цар Борис III е бил безпомощен в началото на управлението си, но няма пръст в убийството на Александър Стамболийски.

Прочети цялата публикация