БНР | 08.06.2020 14:00:40 | 111

Стратегията за сигурност залага на още камери за наблюдение


Над 1700 камери за наблюдение на територията на Столичната община са монтирани през последните 6 г. Това е повече от 100% увеличение на наличните през 2014 г., когато бе приета Стратегията за сигурност. Това бе отбелязано при представяне на анализ за изпълнението на програмата до момента, както и предвиждащите се дейности до края на годината. До голяма степен той ще послужи за разработването на нова стратегия за следващия 6-годишен период.

Данните от изпълнението на Стратегията за сигурност бяха представени на заседание на ресорната комисия по обществен ред и сигурност към Столичния общински съвет. За последните 6 г. камерите за видеонаблюдение от 1300 са увеличени на над 3000. Около 2000 от тях са монтирани в сградите на детските градини и училищата. Предстои монтаж на още около 10%. Според  Иван Мечков, общински съветник от БСП, е необходимо да се заложат в бъдещата стратегия и повече камери за критични обществени места в София. Председателят на комисията по обществен ред и сигурност Борислав Иванов смята, че е малък броя на камерите за разпознаване на номера на автомобили (42 бр.).

Директор на Дирекция „Сигурност“ в Столичната община Кристина Лазарова призна, че камерите за разпознаване на автомобилни номера са малко, но това е процес, който започва сравнително късно в Общината – по време на председателството на България на Съвета на ЕС. Тя допълни, че при бъдещите процедури за изграждане на видеонаблюдение се залагат и такъв тип камери на местата, където е необходимо, но в това отношение по светофарните уредби усърдно работи направление "Транспорт".

Красимир Димитров, директор на Дирекция „Аварийна помощ и превенция“, уточни, че все още се изгражда системата за ранно известяване при наводнения. Чрез мобилно приложение тя ще предупреждава гражданите за съответните застрашени райони от силен дъжд или вятър, задръствания или др.

Димитров допълни, че е готов да представи анализ за дейността на ръководената от него дирекция, още повече след работата, която бе извършена в условията на извънредно положение, заради коронавируса.

Подробности - в звуковия файл.

Прочети цялата публикация