Fakti.bg | 14.06.2020 18:05:31 | 177

Тайван трябва да се подготви за война с хибридните сили на Китай


Тайван трябва да бъде по-добре подготвен за настъпления от подкрепяната от държавата морска милиция на Китай (това е гражданска прокси морска милиция, защитаваща риболова и рибарите и съставена от мобилизирани членове, които обаче не са професионални военни, а имат други граждански професии), която Пекин използва за постигане на своите политически, икономически и военни цели в региона – това заявиха тайвански анализатори на сигурността в неотдавнашно проучване.

„Китайската морска милиция „тормози“ и/или атакува кораби от други страни в региона, а Тайван трябва да предприеме стъпки за противодействие на заплахата“ пише в доклада на Пол Хуан и Хун Минг-те, озаглавен „Китайската морска милиция и конфликтите в сивите зони“.

Учените от Института за изследвания на националната отбрана и сигурност (INDSR) на Тайван твърдят, че използването на тази въоръжена риболовна милиция е част от тактиката на Пекин за хибридни операции в „сивата зона“, без да се налага да води конвенционална война.

Тактиката не позволява на засегнатата страна да реагира военно, както проличава от скорошни примери.

На 30 март няколко китайски цивилни риболовни гемии се сблъскаха с японски разрушител Шимаказе (JS Shimakaze), а на 2 април кораб на китайската брегова охрана потопява виетнамска рибарска лодка с осем рибари.

Друг пример са и 10-те китайски риболовни лодки, които умишлено препречиха пътя и се удариха в кораб на бреговата охрана на Тайван във водите в близост до тайванските острови Кинмен на 16 март.

„Въпреки че е трудно да се докаже, че инцидентът е извършен от китайската морска милиция, и същевременно страната ни все още не е забелязала ясното движение на китайската морска милиция в заобикалящите ни води, не можем да отхвърлим такава възможност в бъдеще“, се казва още в доклада.

„За да се подготви за агресивните хибридни действия на Китай, Тайван трябва да засили взаимодействието и сътрудничеството си с бреговите охрани на другите страни в региона, особено с японската“, предлагат анализаторите.

Не на последно място страната трябва да определи ясни граници и правила за използването на сила, в случаите на евентуален сблъсък със заплахи от чужди морски милиции, да увеличи възможностите си за асиметричен отговор от страна на своя флот и да се снабди със специализирано оборудване, смятат Пол Хуан и Хун Минг-те.

В допълнение страната се нуждае и от повече корвети с висока мобилност и бойни възможности за своите ВМС и брегова охрана, без да харчи твърде много бюджетни средства за отбрана, за да отговори на провокациите на Китай.

Китай разполага с най-голямата морска милиция в световен мащаб, състояща се от 370 000 немоторизирани лодки и 762 000 плавателни съдове с двигателно задвижване.

Според изследователите китайската морска милиция се намира под прякото командване на Народната освободителна армия на Китай и играе важна роля за „установяване на фактическо китайско оперативно присъствие в спорни райони“. Нейните операции са предназначени да доведат до „победа без бой“, като блокират противника с рояци риболовни съдове, обикновено подкрепени от по-задни позиции от бреговата охрана и дори кораби на ВМС.

Прочети цялата публикация