БНР | 17.06.2020 14:24:04 | 115

Евродепутатката Пиерет Фофана се оплака от полицейско насилие на расистка основа


Евродепутатката от Групата на Зелените/Европейски свободен алианс Пиерет Фофана се оплака, че е била жертва на полицейско насилие на расистка основа в Белгия

Пиерет Фофана заяви, че вчера, докато е излизала от Северната гара в Брюксел, е видяла как девет полицаи оказват насилие върху двама млади чернокожи. Фофана е извадила телефона си и е заснела сцената, като подчерта, че не е направила нищо забранено. Двамата полицаи са се отправили към нея, изтръгнали са телефона от ръцете ѝ и, по думите ѝ, четирима от тях, които са били въоръжени, са я притиснали до стената, изтръгнали са чантата от ръцете ѝ и са направили опит да я претърсят. Евродепутатката бе категорична, че е била третирана по унизителен начин. Когато им е казала, че е член на Европейския парламент, те не са ѝ повярвали, въпреки че един от тях е държал в ръцете си пропуска ѝ за парламента и паспорта ѝ. Съпредседателят на политическата група Филип Ламбер изрази възмущението си от случая и също настоя, че тя не е извършила нищо незаконно. Ламбер подчерта, че цветът на кожата ѝ е допринесъл за начина, по който тя е била третирана от полицаите. 

"Справедливо е, че нашите общества масово се надигат срещу полицейското насилие и протестите все по-масови и по-силни", каза той и заяви, че този случай е недопустим. Ламбер настоя председателя на Европарламента Давид Сасоли да протестира пред белгийските власти, да настоява случаят да бъде изцяло изяснен, както и виновните да понесат цялата отговорност за случилото се. Самият Сасоли заяви, че е изцяло на страната на евродепутатката и ще направи това. 

"Не знам какво е да си черен или да си част от малцинство", заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен  и допълни, че е имала късмет да не бъде третирана по различен начин при различни обстоятелства. Повечето в тази зала също не го знаят, но много хора го знаят и знаят също така, че толерираме расизма. На това трябва да се сложи край, каза фон дер Лайен. Хората отвъд океана и по цял свят издигат глас и ние трябва да ги чуем. Като общество трябва да се изправим пред реалността и неуморно да се борим срещу расизма и дискриминацията нявсякъде и на всички нива. В нашия ЕС няма място за такива неща, това е сигурно, бе категорична фон дер Лайен. Фон дер Лайен даде пример от времето, когато е била министър на отбраната на Германия. По думите ѝ при набиране на военнослужащи винаги са били облагодателествани едни и същи хора, въпреки че е имало отлични кандидати, които биха могли да дадат много ценен опит на германските въоръжени сили. Тя даде за пример уменията да говорят фарси или арабски език, които биха могли да спасят живота на военнослужещи на чужди мисии. По-късно системата за набор е била променена, което е било в полза и на армията, и на обществото. "Можем да правим промени, ако има политическа воля за това", заключи председателят на Европейската комисия и припомни мотото на ЕС "Обединени в различията си". 

"Расизмът и дискриминацията са срамна част от общата ни история и, за съжаление, от нашето настояще. Наш дълг и отговорност е да гарантираме, че те няма да са част от нашето бъдеще", заяви председателят на "Обновете Европа" Дачиан Чолош.  Сузана Чекарди от Идентичност и демокрация попита дали е имало протести, когато пенсионирана полицайка на 70 години от афроамерикански произход е загинала, докато се е опитвала да опази бутик на свой приятел, който пък е бил атакуван от протестиращи в Сейнт Луис. "Свалянето на статуи няма да помогне за отмяната на расизма", добави тя, визирайки статуята на Колумб и водачите на Конфедерацията. "Отвъд расизма, се разширява друга рана и това е невежеството и глупостта на тези, които искат да заличат историята ни", заключи тя. 


Прочети цялата публикация