БНР | 18.06.2020 11:40:53 | 153

АЦБ остави британската лихва в историческо дъно от 0,1%


Английската централна банка остави основния си лихвен процент непроменен на историческо дъно от 0,1% и в същото време увеличи със 100 млрд. паунда размера на програмата си за покупки на активи, известна като "количествените облекчения", до 745 млрд. паунда.

Днешното решение на АЦБ беше очаквано, въпреки че някои анализатори и икономисти разчитаха на по-голямо по размер увеличение на покупките на държавни и корпоративни облигации.

Банката намали рязко своята основна лихва на две извънредни заседания през март с общо 65 базисни пункта до рекордното настоящо дъно от 0,1%, като на втората спешната среща на 19-и март АЦБ разшири и програмата си за покупки на държавни и корпоративни облигации с 200 млрд. паунда до 645 милиарда.

Решението за запазване на основната лихвена ставка на днешното заседание беше взето единодушно (с 9 на 0 гласа), докато това за увеличаване на програмата за "количествени облекчения" със 100 млрд. паунда беше взето с 8 срещу 1 глас, като Английската централна банка посочи, че целият размер на планираните покупки на активи ще бъде достигнат към края на годината.

Централната банка потвърди паричната си политика за постигане на целево ниво на инфлацията от 2% и то по начин, който да спомага за поддържане на икономическия растеж и заетост. В този контекст нейното предизвикателство понастоящем е да отговори на тежките икономически и финансови смущения, причинени от разпространението на Covid-19.

АЦБ отбеляза, че цените на рисковите активи (пазарите на акции) продължиха да се възстановяват все по-далеч от мартенските си нива, въпреки че остават чувствителни към новините за развитието на коронавирусната пандемия.

Последните постъпващи данни сочат, че спадът на глобалния БВП през второто тримесечие на 2020 г. ще бъде по-малко мащабен от очакваното преди месец. Има признаци за подобряване на потребителски разходи и в сферата на услугите след облекчаване на ограниченията на икономическа дейност, свързани с Covid, отбеляза британската централна банка.

Според нея последните допълнителни съобщения за по-разхлабена парична и фискална политика в глобален план ще помогнат за икономическото възстановяване.

АЦБ обаче подчерта, че остават в сила рисковете в низходяща посока за глобалните перспективи, включително в резултат на разпространението на Covid-19 в развиващите се пазарни икономики и рисковете за завръщане на по-висок процент на заразявания в напредналите икономики.

Банката посочи, че БВП на Обединеното кралство се е свил с около 20% през април, след спад с 6% през март. последните постъпили показатели обаче, показват, че БВП е започна да се възстановява.

Безпрецедентната ситуация като цяло обаче означава, че перспективите за Обединеното кралство и за световните икономики са необичайно несигурни. Те ще зависят изключително силно от от развитието на пандемията, мерките, предприети за опазване на общественото здраве и как правителствата, домакинствата и предприятията реагират на тези фактори, отбеляза АЦБ.

Централната банка посочи, че са се появили индикации, показващи, че спадът на глобалния БВП и на БВП на Обединеното кралство през второто тримесечие на 2020 г. ще бъде по-малко тежък, отколкото се очакваше през месец май. Въпреки това е трудно да се направи ясно заключение за последващото икономическо възстановяване.

В Обединеното кралство съществува риск от по-висока и трайна безработица. Дори с облекчаването на някои ограничения, свързани с Covid-19, върху икономическата дейност, вероятно съществува известна степен на предпазливо поведение от страна на домакинствата и на бизнеса. Следователно ще отнеме време за икономиката и особено за пазарът на труда да се възстанови към предкризния път на развитие, коментира АЦБ.

Инфлацията в страната е доста под целта от 2% и се очаква да падне допълнително под нея през следващите тримесечия, което до голяма степен отразява слабост на търсенето.

АЦБ ще продължи да следи отблизо ситуацията и в съответствие със своите задачи е готова да предприеме по-нататъшни действия, за да подкрепи икономиката и да осигури устойчиво завръщане на инфлацията до целта от 2%.


Прочети цялата публикация