БНР | 19.06.2020 07:25:50 | 211

Акценти от чуждестранния печат


Германското списание „Шпигел“ извежда заглавие: „Германският външен министър Маас разкритикува Армин Лашет заради изказването му за източноевропейските работници“. Изданието проследява дискусията, предизвикана от думите на регионалния премиер на провинция Северен Рейн-Вестфалия, че огнището на зараза с коронавирус в кланица в провинцията било предизвикано от източноевропейски работници и по-специално български и румънски.

Списанието пише, че изказването на Лашет е породило критики сред германската общественост, а донякъде и възмущение.

Дори от страна на германския външен министър Хайко Маас (който е социалдемократ), отбелязва изданието и припомня, че по време на посещението си вчера в София той е призовал премиера на Северен Рейн-Вестфалия  да се извини.

Към критиките срещу Лашет се присъединиха и други видни фигури от Германската социалдемократическа партия, отбелязва "Шпигел". Други германски издания отбелязват, че самият той впоследствие се дистанцира от думите си. 

Всекидневникът „Велт“ пише, че думите на Лашет са предизвикали доста критики и допълва, че напоследък той често прави гафове.

Британският и американския печат продължават да отразяват темата за книгата на бившия съветник на американския президент.

Тръмп се бори да спре издаването на мемоарите, Болтън нарича президента „негоден за поста“, пише „Гардиън“.  Защо Болтън проговаря именно сега? Всичко е заради парите, а накрая избирателите да решават, пише британският „Телеграф“.

„Ню Йорк таймс“ коментира, че Болтън е успял да обедини демократи и републиканци в гнева им около книгата. Демократите го критикуват, че не е споделил разкритията си с разследването за импийчмънт, а републиканците - че очерня президента.

Руският печат пък обръща внимание на предложената от Владимир Путин конституционна реформа.

Последната дума за промени в конституцията на Русия ще имат гражданите на страната. Такава е процедурата. Поправките ще влязат в сила, само ако бъдат подкрепени с общонароден вот, заяви в онлайн дискусия с читатели на „Росийская газета“ Павел Крашенинников от работната група, подготвила реформата, пише московският официоз. Общонародният вот по проекта е насрочен за 1 юли, а седмица преди това ще започне предварително гласуване онлайн.

В текста се предвижда например актуализиране на пенсиите и минималната заплата, споменава се Бог, хетеросексуалният брак се определя като единствена форма на съпружески съюз.

„Преди гласуването по конституцията коронавирусът изчезна само от телевизора. А лекарите все така изнемогват“ в борбата с Covid-19 в Русия, отбелязва „Новая газета“.

„Путин ще получи искания резултат, но дали ще го признаят хората в Русия?“ - пита в заглавие „Свободная преса“.

Прочети цялата публикация