БНР | 20.06.2020 07:42:30 | 458

Кой ще бъде новият генерален директор на Световната търговска организация


До 8 юли трябва да бъдат известни имената на всички кандидати да оглавят Световната търговска организация.

В момент, когато светът се бори с пандемията от Covid-19 и пагубните последици, които вирусът нанесе на глобалната търговия, редица коментатори прогнозират нов рунд от дипломатическо напрежение по време на кампанията за наследник на поста на Роберто Азеведо. Той се отказва от втория си мандат година по-рано и макар официално да не е оповестил конкретни причини, повечето анализатори са категорични, че проблемът идва от Съединените щати.

Кой ще бъде новият генерален директор и ще успее ли да реформира организацията?

„Общото споразумение за мита и търговия или накратко - ГАТТ, както е абревиатурата на английски език, въведе ред в световната джунгла на търговията, защото когато се подчинявате на закона на джунглата, по-голямото животно изяжда по-малкото. Така беше и в света на търговията“ - думите са на Хулио Лакарте Муро - един от основоположниците на споразумението, което поставя основите на Световната търговска организация

Експертът дава интервю за документалния филм „Възходът на Световната търговска организация“, в което обръща внимение на ключовата важност на системата за международна търговия.

Започнала като споразумение, което възниква в първите години след Втората световна война, системата цели да постави ред и да предотврати нова война, макар и не чрез оръжие, а чрез капитал.

През 1995 година общото споразумение се превръща в Световна търговска организация, която в наши дни е в сериозна криза.

Не просто защото Роберто Азеведо обяви, че я напуска година преди края на втория си мандат, а защото арбитражът ѝ е блокиран от Съединените щати, които са в основата на търговската война, категоричен бе в интервю за „Събота 150“ професор Бернард Хоекман от центъра за изследвания „Робер Шуман“.

„Тръмп със сигурност има много критична позиция за Световната търговска организация, но мисля, че е важно да си даваме сметка, че той се отнася по същия начин към всичко мултинационално. Просто това е маниер на управление. Той е против всичко, което наднационално и изисква сътрудничество. Ето защо аз не мисля, че критиките са единствено и само към тази организация.

В исторически план Съединените щати бяха водеща сила в създаването на Общото споразумение за тарифите и търговията, върху чийто основи бе създадена Световната търговска организация. С избирането на Тръмп за президент подкрепата към нея намаля, а критиките на Вашингтон станаха много по-остри. В същото време е много важно да отбележим, че американските представители в организацията все още се много активи. Най-лошият възможен сценарий би бил, ако Белият дом, Конгресът и американският бизнес категорично се отрекат от тази организация“.

В материал на „Ню Йорк Таймс“ първият генерален директор на организацията Ерик Уиндъм Уайт е наречен „човекът, който се пазари за световната търговия“, а в материала от май 1965 година се коментира, че ГАТТ е „мръсна дума за американските протекционисти“.

„Проблемът е, че повечето членове на Световната търговска организация ще кажат, че подкрепят реформирането ѝ, но е изключително трудно да се постигне консенсус в какво точно да се състои тази реформа. Ако трябва да погледнем по-общо към темата, повечето анализатори биха казали, че преговорната функция трябва да се върне в организацията. Практически тя е блокирана през последните няколко години“, допълни Еван Роджърсън - бивш служител на организацията, който се пенсионира само преди три години.

Две жени от Африка

„Мисля, че най-важното е да имаме генерален директор, който може да върне обединението сред членовете на Световната търговска организация. Той или тя трябва да бъдат много добри защитници на многонационалната търговска система. Аз познавам някои от кандидатите, както и някои от тези професионалисти, които все още не са номинирани, но е твърде възможно да бъдат. Такъв кандидат е бившият министър на външните работи и търговията на Кения Амина Мохамед. Нейната кандидатура би била много добра, въпреки че все още не е официално номинирана“, коментира Роджърсън.

Хоекман обаче има друг фаворит:

„Ако погледнем към кандидатите, които знаем до този момент - всъщност, те не са чак толкова много, защото процесът по номинациите все още е в ход, бих казал, че Нгози Оконджо-Ивеала от Нигерия е много подходяща. Тя има опит от Световната банка, била е министър на финансите на Нигерия и е много добре разпознаваема в международен план. Мисля, че тя отговаря на условията - може да ѝ се има доверие, има опит и експертиза и в същото време е неутрална спрямо водещите сили“.

Само че е финансист, а не експерт в търговията, опонира Холгер Хестермайер, преподавател в Кингс Колидж, но в момента в дома си в Берлин.

Кандидати от Мексико, Египет, Молдова

„Кандидатът на Мексико Хесус Сеаде беше зам.-генерален директор на Световната търговска организация при създаването й, както и на Общото споразумение за митата и търговията. Той беше главен преговарящ на Мексико за споразумението НАФТА и е изключително опитна личност“, каза Хестермайер.

И най-вероятно може да получи подкрепата на Съединените щати, която е ключова за избора на нов генерален директор.

Но преди да се върнем към ролята на Вашингтон, да обърнем внимание на останалите кандидати - Абдел-Хамид Мамдух от Египет и Тудор Уляновски от Молдова.

Къде е Европа в тази игра?

„Има много дебати около потенциален европейски кандидат. Сред споменаваните имена е на мексиканския външен министър, както и на еврокомисаря по търговията Фил Хоган. Той е разпознаваем политически, но аз не вярвам, че настоящата обстановка е подходяща изобщо европейски кандидат да спечели изборите“, посочи Хестермайер.

Много зависи от битката между САЩ и Китай

Според Хоекман всяка от големите сили ще използва правото си на вето като дипломатически ход, но най-важен е развоят на събитията по оста Вашингтон - Пекин

„Китай е ключова част от този пъзел. От една стана Съединените щати са притеснени от Китай, защото той е твърде успешен в икономически план. Европейският съюз също има проблеми с Пекин заради начина, по който е оформена и функционира китайската икономика. Създава се дисбаланс между достъпа, който китайските компании имат до европейския пазар и европейските компании до китайския пазар. И тук не говорим само за търговия, а за инвестиции и за защита на интелектуалните права“.

Теми, които вълнуват сериозно и Белия дом, добави Хестермайер

„Нека първо обмислим възможността, ако Тръмп изгуби изборите. В такъв случай няма да имаме продуктивен развой, докато новият президент не влезе в Белия дом и не започне да се занимава със Световната търговска организация. В такъв случай ще видим най-рано генерален директор през март догодина. Мисля, че ще има закъснение, но то няма да бъде катастрофално.

Нека допуснем, че Тръмп е преизбран. В случая важното е, че неговата администрация смята тарифната структура за нечестна. Тук трябва да отбележа, че в структурата на Световната търговска организация всяка държава има своя система на тарифи и те варират в различните членове. Съединените щати по традиция и поне по документи имат сравнително ниски тарифи. Те не са много по-ниски от други развити членове на организацията - например при Европейския съюз и Япония те са съвсем леко по-високи, но Тръмп е убеден, че това е нечестно и иска да го промени. Ако той подходи по този начин и настоява за такава промяна в организацията, това ще подкопае основите на организацията“.

Ако Джо Байдън или друг нов президент влезе в Белия дом, подходът ще бъде променен, но целта - не, категорични са експертите. И тримата са убедени, че до началото на септември, когато Азеведо ще напусне централата в Женева, няма да има нов генерален директор на Световната търговска организация.

Ако Джо Байдън или друг нов президент влезе в Белия дом, подходът ще бъде променен, но целта - не, категорични са експертите.

И тримата са убедени, че до началото на септември, когато Азеведо ще напусне централата в Женева, няма да има нов генерален директор на Световната търговска организация.

Репортажа може да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация