Fakti.bg | 20.06.2020 10:46:33 | 163

Майк Помпео отново потвърди подкрепата на САЩ за участието на Тайван в СЗА


Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви за пореден път, че САЩ подкрепят участието на Тайван в Световната здравна асамблея, като допълни, че присъствието на страната поне като наблюдател ще бъде „полезно“ за световната общност по време на пандемията от Covid-19. Той направи своето изявление по време на третата среща на върха за демокрация.

По думи на Помпео Тайван има необходимите знания и опит, за да се справи с кронавируса. Страната е технологично обезпечена, радва се на висококачествено оборудване, разполага с добре обучени специалисти и учени и стабилна здравна система. Всичко това са фактори, предразполагащи успешно преодоляване на кризисната ситуация и светът може само да взима пример и да черпи опит и добри практики.

Държавният секретар подчерта, че САЩ, редом с редица други страни, е положил много усилия в подкрепа на участието на Тайван в СЗА.

Република Китай е изключена от ООН през 1971 г. и от СЗО през 1972 г. Оттогава страната не може да участва и в Световната здравна асамблея с изключение на периода 2009-2016 г., когато присъства като наблюдател благодарение на „по-топлите“ ѝ отношения с Пекин.

На свой ред Андрес фог Расмусен, домакин на срещата, заяви, че Тайван е маяк на демокрацията и служи като контраст на комунистически Китай.

Въпросите на Расмусен към Помпео засегнаха и темата, свързана с приетия от Пекин закон за национална сигурността, засягащ Хонконг, който предизвика масови демонстрации в бившата британска колония през последните месеци.

В отговор Помпео цитира президента на САЩ Доналд Тръмп, който каза, че ако Китай третира Хонконг като един от своите градове, то тогава няма причина САЩ да го третира по по-различен начин и би оттеглил банковите и търговски преференции.

Запитан за срещата му при закрити врата в Хавай с директора на Службата за външни работи към Китайската комунистическа партия Янг Жиечи, Помпео заяви, че са засегнали широк спектър от теми, включително за действията на Китай спрямо Хонконг, Тибет и Индия, както и за възраженията на Пекин срещу твърденията на Австралия за произхода на Covid-19, тръгнал от Ухан, Китай.

„Вече не е достатъчно да слушаме какво казва Китайската комунистическа партия. Ние обмисляме действия“, каза Помпео.

Срещата на върха за демокрация в Копенхаген е организирана от Алианса не демокрациите, неправителствена организация, основана през 2017 г. от Рамусен, бивш генерален секретар на НАТО.

Президентът на Тайван Цай Ин-уен на свой ред отправи видео послание в петък, в което подчерта отговорността на Тайван да помогне на международната общност.

Прочети цялата публикация