БНР | 21.06.2020 06:25:58 | 369

Екстремните спортове 14-21 юни 2020


Метеорологичните условия наложиха с няколко дни да бъде отложен стартът на зрелищното състезание по Дунава между световния рекордьор в акробатичния парапланеризъм Весо Овчаров и най-добрия ни кайтсърфист Никола Абаджиев-Коки. В момента те изчкават подходящ вятър, за да се опитат да преминат България от запад на изток, като Весо ще прелети над Дунавската равнина с парапланера си, а Коки ще мине по реката с кайтсърф. 

Когато условията позволят това, стартът ще бъде при Ново село, като за 12 часа двамата атлети трябва да се опитат да изминат колкото могат повече километри. През цялото време професионален екип ще заснема от различни гледни точки случващото се във въздуха и във водата, а хората ще могат да следят състезанието онлайн, в социалните мрежи. Ако Весо успее за 12 часа да прелети цялата страна, това ще бъде национален и европейски рекорд.


Снимка: Red Bull Bulgaria

Миналата неделя от Португалия стартира експедицията на двама български мореплаватели, които имат за цел да преминат с безмоторна лодка Атлантическия океан. 47-годишният Стефан Иванов и 16-годишният му син Максим ще трябва да стигнат до бреговете на Бразилия с лодката “Neverest”, която построили в семейния гараж. Разстоянието е около 3200 морски мили (или 6000 км), а планът е да го изминат за малко повече от два месеца. Ако успеят, това ще бъде първата българска океанска гребна експедиция, а Максим Иванов ще бъде най-младият гребец, прекосил океан. Експедицията има за цел и да популяризира инициативата на здравното министерство в подкрепа на донорството, наречена “Да! За живот!”. Снощи (20 юни) са имали проблем с автопилота и се е наложило да спрат, за да го ремонтират, но тази сутрин отново са хванали греблата. В момента плават  край южната част на мароканския бряг.


Снимка: Григор Вътев

14-годишният Слав Киров от клуб “Алтиус” е изкатерил два маршрута 8b след края на извънредното положение, научихме тази седмица. В края на май той е преминал “Milady” 8b в района на Малката дупка край Враца, а миналата седмица - и “Modus Vivendi” 8b/+ на Голямата дупка. Преди дни съотборникът на Слав - Матей Мицев, също е изкатерил маршрута “Milady”. Следим с интерес развитието на катерачите от младежкия ни национален отбор, сред които са Слав и Матей, и очакваме нови успехи, които тази година, заради отлагането на повечето състезания, ще бъдат повече в скалното, отколкото в състезателното катерене.


Снимка: Владимир Арнаудов

10-годишният Тео Блас - син на българския катерач Владимир Арнаудов, премина маршрут от високата категория на трудност 8с. Става дума за линията “Souvenirs du pic” в района на Сан Гилем. Трябва да се отбележи, че категорията е дадена от възрастен катерач, а за високото 140 см момче маршрутът със сигурност е бил още по-труден, заради ръстовите движения. Тео, който живее със семейството си във Франция, започва да се катери на 8-годишна възраст и едва година и половина по-късно изкатерва първото си 8b.


Снимка: IFSC

Миналата неделя при трагичен инцидент загина една от надеждите на Франция в спортното и скалното катерене - 16-годишната Люс Дуади. При подход с приятели към сектор близо до Гренобъл Люс се подхлъзнала и паднала от 150 метра височина.

Миналата година младата французойка зае пето място още в първото си по-сериозно състезание - Световната купа (за мъже и жени) в дисциплината боулдър във Вейл, Колорадо, а същата година в Арко, Италия спечели първото място в Световното първенство за младежи в дисциплината боулдър. Три седмици преди смъртта си тийнейджърката изкатерва първия си маршрут с категория 8b+ и беше смятана за една от основните претендентки за титла в Олимпийските игри в Париж през 2024 г.


Снимка: Grigory Chshukin

И новина от света на алпинизма, където този сезон подобни вести са рядкост заради коронавируса и отложените експедиции. Двама алпинисти от Казахстан отвориха нов маршрут по западната стена на връх Труд (4635 м) в родната си страна. Кирил Белоцерковский и Гриша Чукин са направили премиерното изкачване на 28 май. Линията е дълга 1200 метра с трудност 6b (WI5, M6), а върхът се намира в масива Талгар. Белоцерковский прави неуспешен опит там преди 5 години с друг алпинист - Турсунали Аубакиров. Особеност на района са дългите подходи - 40 км. От Базов лагер до върха и обратно им е отнело 23 часа.


Снимка:  Miguel Sancho

Хавиер Агилар стана първият незрящ човек, изкатерил маршрут 7с в света. Линията „To Su Pu ** Madre a Caballo“ се намира в родната му Испания и Агилар прави първото й свободно преминаване. 37-годишният мъж, който не вижда по рождение, опитва за първи път да се катери преди 7 години. Преди това обикаля планините с кучето си водач. Постепенно започва участие в национални и международни състезания. Миналата година стана вицешампион на Световното първенство, а през 2018 г. спечелва бронзовия медал в категорията на напълно незрящите. Хавиер споделя, че с ръцете се ориентира по-лесно, опипвайки скалата, но при стъпките му е по-трудно, защото не усеща така добре, както с ръцете. Казва, че за добрата физическа форма в катеренето му помага кардио натоварването - ходи по 10-20 км всеки ден и поне веднъж седмично прави денивелация от 3000 метра. В някои от по-високите си изкачвания е придружаван от приятелите си Урко Кармона и Иван Герман, които са с по един ампутиран крак. (Интервю за БНР с паракатерача Урко Кармона можете да чуете тук).

---Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

Прочети цялата публикация