Fakti.bg | 21.06.2020 20:12:22 | 191

Евертън за малко да излъже Ливърпул в мърсисайдското дерби (ВИДЕО)

Евертън и Ливърпул завършиха при резултат 0:0 на "Гудисън Парк" в мърсисайдското дерби. След този резултат "червените" ще трябва да изчакат развръзката в мача на Манчестър Сити с Бърнли утре, но няма да има възможността да спечели титлата в следващия кръг срещу Кристъл Палас.

През цялата среща възпитаниците на Юрген Клоп държаха контроал на двубоя, но в края на мача можеха да съжаляват, след като домакините нацелиха гредата.

Първата ситуация в мача се откри пред домакините, когато в 4-ата минута Ричарлисон стреля високо над вратата. Но постепенно гостите овладяха контрола на срещата.

В 10-ата минута Такуми Минамино се освободи добре пред наказателното поле на "карамелите" и реши да отправи удар, но изстрелът му бе много слаб и излезе в аут.

Постепенно възпитаниците на Юрген Клоп наложиха добро темпо на игра и "червените" започнаха да задържат повече топката с продължителни разигравания с цел да превземат вратата на Джордан Пикфорд. До 20-ата минута на дербито Ливърпул имаше 60% владеене на топката и методично налагаше своя стил на игра.

В 30-ата минута Жоел Матип бе над всички и стреля с глава, но топката премина покрай левия страничен стълб на Пикфорд.

Четири по-късно гостите организираха мълниеносна атака преминала през Джордан Хендерсън. Капитанът подаде към Садио Мане, който с едно продължи около границата на наказателното поле за Роберто Фирмино. Бразилецът се огледа и стреля с десния крак, но покрай левия страничен стълб.

В 41-ата минута Ливърпул получи правото да изпълни пряк свободен удар на добра позиция. Трент Александър-Арнолд застана зад топката и стреля с техничен удар, принуждавайки Пикфорд да улови решително. Това бе и първи точен удар за "червените" в мача.

Минути по-късно Юрген Клоп получи лоша новина, след като трябваше принудително да извади от игра опитния Джеймс Милнър, който получи травма и в игра се появи Джо Гомес.

В заключителните моменти на първата част Ливърпул организира поредната си добра атака. Наби Кейта подаде в наказателното поле към Садио Мане. Сенегалецът запази топката и центрира около точката на дузпата към Минамино, но ударът на японеца бе блокиран от Кийн.

През това първо полувреме Ливърпул диктуваше действията на терена, но не успяваше да пробие сгъстената отбрана на Евертън. "Карамелите" проявиха самочувствие при изнасянето на топката, докато "червените" предпочитаха да атакуват през центъра и в първите 45 минути липсваха острите флангови атаки.

На почивката Юрген Клоп направи една промяна, включвайки в игра Алекс Окслейд-Чембърлейн на мястото на Такуми Минамино.

Сценарият в началото на второто полувреме не се промени и Ливърпул отново наложи своята игра. Първата възможност за гостите се откри след изпълнение на ъглов удар. Александър-Арнолд центрира в наказателното поле, където Пифорд бе принуден да боксира.

В 51-ата минута Наби Кейта и Роберто Фирмино комбинираха отлично в наказателното поле на Евертън, след което халфът подаде към задната греда, но Садио Мане бе далеч от ситуацията и не успя да засече.

Малко по-късно Александър-Арнолд отново предостави добро центриране в наказателното поле от ъглов удар. Ван Дайк стреля с глава, но слабо и в ръцете на Джордан Пикфорд.

Евертън прие играта дълбоко в своята половина и дебнеше за изгодна ситуация, за да се организира бърза контраатака. В 60-ата минута дойде и този момент. Калвърт-Люин изведе се едно докосване Ричарлисон. Бразилецът напредна и се пребори с Джо Гомес за позиция в наказателното поле и стреля отблизо, но високо над вратата. Нападателят опропасти най-изгодната ситуация за домакините до момента.

Три по-късно Ливърпул получи спорен фаул на границата на наказателното поле. Александър-Арнолд стреля технично, но топката срещна стената и излезе в ъглов удар.

Мениджърът на "червените" продължаваше да държи Мохамед Салах на резервната скамейка, а в игра влезе Дивок Ориги. В 73-ата минута Клоп тряваше да прави и втора принудителна смяна, след като Жоел Матип получи травма и това означаваше, че петата промяна в Ливърпул ще е Деян Ловрен.

В 80-ата минута Евертън можеше да открие резултата. Андре Гомеш се пребори в центъра с Вайналдум. Португалецът продължи към Ричарлисон, който подаде остро в наказателното поле, където Калвърт-Люин технично с пета стреля. Алисон внимаваше и се намеси отбивайки топката. Том Дейвис притича на скорост и стреля в далечния ъгъл, след което кълбото срещна десния страничен стълб.

Веднага след това последва нова опасна атака за "карамелите" Холгейт отклони към Калвърт-Люин на задната греда, но отново топката не попадна в мрежата на гостите. Домакините продължиха да действат агресивно и пред нападателят на Евертън се откри нова възможност, но и този път Алисон бе последна преграда, спасявайки удара от малък ъгъл.

В добавеното време Ливърпул получи фаул на изгодна позиция. Този път Фабиньо застана зад топката. Бразилецът стреля технично над стената, но точно под гредата Пикфорд изби решително в ъглов удар.

Тактическият дуел в крайна сметка остави дербито без победител. С поделените точки Ливърпул е еднолично на върха с 83 точки, докато Евертън е 12-и с 38. В следващият кръг "червените" ще посрещнат Кристъл Палас в сряда, а "карамелите" ще гостуват на Норич.