БНР | 22.06.2020 04:20:48 | 216

Дунав победи с 2:0 Арда във втората осмица на Първа лига

Дунав Русе победи с 2:0 като гост Арда Кърджали в среща от 1-ия кръг на Първа лига - втора осмица, група Б.

Матеус Леони си отбеляза автогол в 24-ата минута, а Свилен Щерев реализира красив гол в 38-ата минута. Русенци вече имат равен актив с Ботев Враца по 22 точки, но остават четвърти заради по-лоши показатели в преките двубои през редовния сезон.

Първата сериозна опасност бе в 12-ата минута, когато Юлиан Ненов от Дунав отляво стреля опасно от пряк свободен удар и топката премина на метър над напречната греда. Седем минути по-късно домакините отговориха с удар на Коконов, който бе спасен от Макенджиев.

В 23-ата минута футболистите от Кърджали останаха в намален състав, след като Стойчо Атанасов получи втори жълт и респективно червен картон. Дебютиращият в първа лига съдия Васимир Ел Хатиб показа непоколебимост в тази ситуация.

От последвалият фаул, гостите поведоха. Свилен Щерев центрира остро на първа греда, където Григор Долапчиев продължи с глава. Матеус Леони се опита да изчисти влизащата топка от голлинията, но си отбеляза автогол.

В 38-ата минута Дунав удвои преднината си. Григор Долапчиев пропусна в наказателното поле и топката стигна до Свилен Щерев, който с красив удар прати топката в мрежата.

След подновяването на играта Арда владееше инициативата, но възможности пред Благой Макенджиев липсваха. В 63-ата минута Дунав пропиля отлична възможност за трети гол. Резервата Дуде Ндонгала още с първото си докосване отправи плътен изстрел, след което Николай Банков не се намеси добре и избитата топка се озова в краката на Свилен Щерев, но халфът не намери целта от непосредствена близост.

В 72-ата минута топката срещна ръката на Любен Николов от Дунав след удар на Матеус Леони, но съдията даде знак играта да продължи.

Отлично впечатление с изявите си остави 16-годишния Димитър Тодоров от русенци, който записа първи минути в професионалния футбол.

"Бяхме по-добрият отбор и спечелихме заслужено. Поздравявам футболисти, защото този успех е много важен за тях заради трудностите ни от последно време. Още преди мача им казах, че трябва да спечелим. По принцип ние трудно взимаме точки, дори и като домакини. Но поне сега ще се приберем с настроение. Остават доста двубои и ако продължим да играем по този начин, русенската публика ще е радостна, защото ще останем в елита и през следващия сезон. Играчите вече набират самочувствие и тренировъчния процес ще е по-забавен", заяви старши треньорът на Дунав Русе - Людмил Киров.

"Неприятен мач от самото начало, още на загрявката се получи контузия на състезател, червен картон, след това гол, опитахме да променим нещата с тактическата схема на полувремето, но не се получи. Безумна постъпка на състезателя, нямаш право още в 20-ата минута да си изкараш червен картон, до тази минута имахме превес, но след това не успяхме да противодействаме, ще видим травмата на Руменов, червеният картон ни обърка плановете, най-голямата грешка беше това, а след това и бързо полученият гол, а след това и бърз втори гол. Те бяха променили схемата на игра, но не можем да променим безотговорността на терена, постъпката беше безотговорна. Опознавам състезателите, по-важно е как ще изглеждаме през новия сезон, на всеки съм дал шанс, имаме доста работа да вършим, а на кое място ще завършим ще покажат мачовете", сподели наставникът на Арда - Николай Киров.