Fakti.bg | 22.06.2020 12:04:45 | 255

Корупцията кара Нидерландия да е скептична към България


Преди една година България и Нидерландия отбелязаха 110 г. от установяването на дипломатически отношения.  Правителството ни се беше погрижило посещението на Стеф Блок да бъде добре организирано с подчертаване на усилията на България за спиране на миграционния натиск по границата ни с Турция. 

Рекламата не остана скрита за Стеф Блок. 

На пресконференция в София той каза, че е впечатлен от постигнатия от България прогрес при охрана на границата с Турция. "Министър-председателят Бойко Борисов ми показа многобройни снимки от оградата по границата, но има още една част, свързана с граничния контрол – как се справя правителството с корупцията, с трафика на хора. Трябва да има по-стриктна система в това отношение", заяви преди година Стеф Блок.

"Ние разбираме това желание, но се надявам, че и вие ще разберете, че и холандският народ трябва да е уверен, че ще има изключително силен и безкомпромисен контрол на външните граници преди да приеме България в Шенген", заключи преди година външният министър на Нидерландия. Трябва да припомним, че холандците още преди приемането ни в ЕС бяха скептични за възможността Общността да приеме България.

Причините са ясни - корупция, върховенство на закона и престъпност.  И в момента тези слабости на родината са причината Нидерландия да е скептична към България и нейното приемане в Шенген.

България е изхарчила над 100 млн. лв. през последните десет години, за да влезе в Шенген.

По време на първия си кабинет Бойко Борисов се похвали, че трябва да се боядиса едно КПП, за да ни приемат. Месеци по-късно избухналите протести попречиха на премиера и тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов да ни вкарат в Шенген. Това стана ясно от стенограмата от заседанието на Министерския съвет от 6 март 2013 г..

И шест години по-късно правителството не разбира, че

Шенген не е само граници.

Това е доверие в определени служби, това е обмен на информация, това е борба с корупцията, това е някакви проценти на заловени и осъдени и т.н., защото идеята на Шенген е, че където и да направиш дадено престъпление на територията на тази зона, трябва да получиш едно и също наказание. Това е проблем за България. 

Снимките на спящия Бойко Борисов и на пачките с евро в спалнята не трябва да се замитат, а да получат ясен отговор от прокуратурата. 

Шенген има две функции.

Първата е да се създаде Европа без граници, в рамките на която придвижването е напълно свободно за гражданите на ЕС, за легални имигранти и за граждани на трети страни с „шенгенска виза“.

Втората функция изпълнява точно обратната роля – „затваря“ достъпа на трети страни към Шенгенското пространство. Западът ни посочва слабостта, а ние се хвалим с метри опъната тел и огради по границата.

Трябва да признаем, че всеки бежанец, който влезе в България, се опитва да достигне до Холандия или Германия. Преди месеци България беше критикувана, че не споделя с партньорите си от Шенген информация за чужденци, които са получили български паспорт.

Освен това нашият закон се разминава значително със законите в западните държави. От новите българи не се изисква настоящ адрес в България, тоест могат да си живеят в Русия, Македония и където имат домове, а да ползват българския си паспорт за безвизово пътуване из ЕС.

Черна точка за България е разразилият се преди две години скандал, че срещу €5000 всеки може без проблем да се сдобие с български паспорт.

Вече 10 години България не може да влезе в Шенген. Основен мотив е корупцията.

Да припомним, че сумите, давани на вътрешното министерство по тази линия през последните 10 години, надхвърлиха 100 млн. лв.

Страната ни не похарчи толкова пари за присъединяването си към ЕС и НАТО, взети заедно. От своя страна ЕК ни дава целево €160 млн. за охрана на границата. В същото време бюджетът на МВР е над 1 млрд. лв.

Само да припомним, че и за 2020 г. „Трансперънси интернешънъл“ България заема първото място като най-корумпираната страна в ЕС.

Вече е ясно, че за три мандата като премиер Бойко Борисов не може да се справи с корупцията. А някъде по границите на България стои самотно КПП, което все още чаша шенгенската си боя. 

Прочети цялата публикация