БНР | 23.06.2020 13:12:56 | 312

Със символично запалване на олимпийският огън в НСА отбелязаха Международния олимпийски ден – 23 юни


Студентите на Национална спортна академия „Васил Левски” символично запалиха олимпийския огън, с който дадоха началото на отбелязването на Международния олимпийски ден.

При спазване на противоепидемичните мерки и изисквания гости на тазгодишното събитие, организирано от олимпийския клуб на НСА, бяха колеги и млади последователи от столични училища, както и членове на олимпийския клуб в  Босилеград. Те имаха възможността да гледат и специално създадения за събитието филм на гл.ас. Емилия Витанова – преподавател в катедра „Мениджмънт и история на спорта“. 

От името на ректора на спортната Академия и академичното ръководство, с поздравление към участниците се обърна проф. Апостол Славчев, заместник-ректор по качеството на образованието и акредитацията. Той припомни на младите хора целта и идеите за честването на този ден.


„Традицията да се отбелязва Олимпийския ден в България дължим на олимпийския клуб на нашата Академия, който преди 24 години, с подкрепата на БОК, учреди символичното факелно бягане, посветено на 100-годишнината от провеждането на първите олимпийски игри в Атина“ – допълни проф. Славчев.  

На финала на факелното бягане, преминало през територията на НСА и Студентски град, той прие символичния огън с традиционното за всеки олимпийски факлоносец „Приемам с гордост олимпийския огън чист и неопетнен“ и пожела на всички да го носят в сърцата си, за да продължават да разпространяват ценностите и идеалите на Олимпизма.


Международният олимпийски ден бе честван днес и във водната учебно-спортна база на НСА в Несебър, където студентите от специалност „Адаптирана физическа активност и спорт“, при строго спазване на противоепидемичните мерки, чрез забавни игри, отдадоха почитта си към олимпийските символи и идеи.

"В олимпиъзмът една от основните ценности е надеждата и волята за успех. Няма причина при тези условия да се откажем от запазването на нашите ценности. Утвърждаването и изявата на ценностите, особено в трудни времена е много по-съществена отколкото в нормална обстановка. Защо? Защото това се превръща в един културен и духовен пример, който дава на хората упование, вяра и воля за това, да търсят доброто, да търсят смисъла и значението на спорта, като елемент от това, което аз наричам живия дух на човека и обществото“, сподели специално за БНР


На 23 юни 1894 година в Париж се провъзгласява  учредяването на олимпийското движение, определяйки основните принципи на съвременния спорт основан на хуманизма, спортната етика и благородство, разпространение на идеята за уважение и приятелство между обществата и личностите с различни култури, идеи, традиции и икономически възможности.


Олимпийското факелно бягане като церемониал, с който се отбелязва Олимпийския ден в България се осъществява за първи път през 1996 година, в чест на 100 - годишнината от съвременните олимпийски игри и е инициатива  на студентите от Олимпийския клуб в Академията.


Прочети цялата публикация