БНР | 27.06.2020 10:19:38 | 242

Боби Бобев: Възможно е Хашим Тачи да подаде оставка


Събитията около Косово се развиват свръхдинамично през последните 30-ина дни.

Под давлението на Съединените щати в Прищина, без поредни извънредни избори, беше съставена нова управляваща коалиция и правителство, начело с Авдула Хоти от Демократичната лига. Президентът Хашим Тачи даде ясно да се разбере, че Косово ще предпочете Америка, вместо Европа, за посредник в преговорите със Сърбия. Насрочена беше дори, и то за днес, среща за преговори във Вашингтон между Тачи и сръбския президент Александър Вучич.

Европейският съюз изглеждаше за кратко изтласкан в страни от посредническата си роля. Въпреки че специалният пратеник за диалога Белград-Прищина Мирослав Лайчак направи първите си посещения в двете столици и обяви преговори в Брюксел за идния месец.

Докато в сряда се случи нещо, което за миг промени всичко. Специалният прокурор към Специализирания съд в Хага за престъпленията на Армията за освобождение на Косово обяви, че повдига 10 обвинения срещу Тачи и бившия негов съратник, съпартиец и председател на косовския парламент Кадри Весели. Прокурорът - американецът Джак Смит, иска двамата бивши партизански командири да отговарят за престъпления срещу човечеството и военни престъпления, включително близо 100 убийства, отвличания и мъчения. Жертви на тези престъпления са както сърби, така и косовски албанци и хора от други етноси.

Доктор Боби Бобев, бивш наш посланик в Косово и в Албания, коментира в предаването „Събота 150“, че е противник на конспиративните теории, „но ако тръгнем да търсим някаква логика за това кой има полза и кой губи от случващото се в момента, загубата от несъстоялите се разговори във Вашингтон е за американската администрация и Доналд Тръмп“.

„Всичко това поставя под въпрос и бъдещето на политическия живот в Косово, и за бъдещето на диалога“, отбеляза той.

И поясни, че спецсъдът няма нищо общо с Международния трибунал за престъпленията при разпада на бивша Югославия.

„Това е косовски съд, въпреки че участието в него е международно. Установяването му в Нидерландия бе от гледна точка на защитеност на свидетели, на сигурност. Това е друг спецсъд, който се отнася единствено до Косово, до Армията за освобождение на Косово (АОК)“, каза още Бобев.

Президентът Хашим Тачи ще направи утре обръщение към сънародниците си.

„Това е много интересен казус, защото той ще има последствия при всяко положение. Обвинението към него съществува, но, за да се задейства механизмът за откриване на съдебно дело, трябва да се произнесе съдия. Да потвърди наличието на аргументи в този обвинителен акт. От това зависят следващите ходове. Една от възможностите, която изглежда много вероятна, е Хашим Тачи да подаде оставка. Съгласно косовската конституция тогава председателката на парламента Вьоса Османи трябва поеме функциите на държавен глава до едни следващи избори“, посочи Боби Бобев.

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация