БНР | 30.06.2020 15:27:06 | 256

Борис Джонсън с амбициозни планове за бъдещето


Британският премиер Борис Джонсън заяви, че страната трябва да използва момента, за да реши проблемите, които изпъкнаха около кризата с коронавируса. Той обеща спешни мерки за насърчаване на инвестициите в инфраструктурата на фона на задаващата се рецесия. Джонсън изтъкна, че той няма да налага ограничения на разходите, както направиха през 2010 година тогавашния премиер Дейвид Камерън и външен министър Джордж Озбърн. Джонсън сравни неговите усилия с тези на американския президент Франклин Делано Рузвелт за излизането от Голямата депресия през 30-те години на миналия век.

„Сега е моментът да бъдем амбициозни“, заяви премиерът Борис Джонсън в реч в Технологическия колеж в Дъдли, Западен Мидландс, обявявайки на практика нещо като инфраструктурна революция  и допълни:

„Ако трябва да се възстановим напълно, ако трябва да се справим със задаващия се икономически вторичен трус, то тази криза с Covid-19 е също момента да решим проблемите в страната, които не решаваме от десетилетия“.

В речта си премиерът очерта планове Великобритания не просто да се възстанови, но и да направи крачка напред, които предвиждат 5 милиарда инвестиции в инфраструктурата. Както посочи Борис Джонсън, правителството планира „да строи, да строи и да строи“ – болници, училища, пътища - за да смекчи икономическите последици от коронавируса. Очаква се министърът на финансите Риши Сунак да изложи подробностите от плановете по възстановяването следващата седмица. В речта си Борис Джонсън изтъкна, че страната не може повече да бъде заложник на тази криза и сега се подготвя за внимателно излизане от летаргията. Привържениците на Борис Джонсън аплодираха речта му, защото смятат, че страната точно сега има нужда от такъв амбициозен подход, визия за бъдещето и оптимизъм.  Противниците му го обвиниха в евтин популизъм и че се говори за инвестиции, но не и за разкриване на работни места. А както отбелязаха незабавно политическите наблюдатели „управляващите си правят сметките без кръчмаря, защото вирусът още дебне зад ъгъла“ и типичен пример за това е Лестър, където карантината се завърна с пълна сила и отново връзва ръцете на бизнеса. Дори Джонсън призна това в речта си, продължавайки все да е оптимист:

„Ние искаме завръщане към нормалния начин на живот за колкото се може повече хора, колкото се може по-бързо. Но с наближаването на 4 юли трябва да кажа, че опасностите, както се вижда от Лестър, не са отминали. Вирусът е наоколо и продължава да кръжи като акула във водата и ще е необходима цялата ни колективна дисциплина и решимост за да го обуздаем“.

А положението в Лестър е сериозно не само заради новото огнище на зараза, а и заради недоволството на местните хора, че от събота в останалата част на Англия ще отворят заведенията, фризьорските салони и кината, а в Лестър карантината ще продължи най-малко още две седмици. Жителите на града обвиняват правителството в пълна неефективност на системата за тестване и проследяване, довела, според тях, до поредната закъсняла и неадекватна реакция.

В същото това време британският и европейският екип за Брекзит навлязоха в решителната фаза на преговорите, но хората са затрупани с толкова много други проблеми, че новините от Брюксел трудно пробиват.

Прочети цялата публикация