БНР | 01.07.2020 01:12:40 | 68

Германия пое ротационното председателство на ЕС


Постигане на съгласие по фонда за възстановяване от пандемията с Covid-19 и по 7-годишният бюджет на ЕС е едно от големите предизвикателства за Германия, която поема от днес ротационното председателство в Съвета на ЕС.

„Заедно да направим Европа отново силна“ - под това мото Германия оглавява Съвета на ЕС. Първото изпитание е пандемията Covid-19.
“Пандемията е най-голямото предизвикателство в историята на ЕС. От това, как Европа ще се справи с икономическата криза, зависи благоденствието на европейските граждани и бъдещето на Европa”, очерта задачата на Берлин канцлерът Ангела Меркел.

Първото препятствие е възстановителният фонд от 750 милиарда евро заеми и безвъзмездна помощ, оспорван от „пестеливата четворка“ - Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания, и очакван с нетърпение от най-засегнатите Италия и Испания.
“Всички знаят, че трябва да постигнем компромис. Всички знаят, че трябва бързо да постигнем решение. Защото тези, които са най-засегнати вече имат нужда от тези пари”, каза външният министър Хайко Маас.

В понеделник германският канцлер изрази на срещата си с френския президент Еманюел Макрон надежда по въпроса за Фонда, но различията за съотношението между безвъзмездни средства и заеми, което на този етап е 500 млрд. срещу 250 млрд. евро, остават. Именно това френско-германското предложение, което подкрепи Европейската комисия, не се приема от  т.нар. "пестелива четворка".

Освен справянето с пандемията и икономическата криза Берлин залага на два важни за бъдещето на Европа партньори - Африка и Китай с убеждението, че Европа трябва да поеме повече отговорност в глобалната политика.

Акценти остават още политиката за опазване на климата, дигитализацията и изработването на обща миграционна политика.

Постигане на съгласие по 7-годишният бюджет на ЕС е също едно от големите предизвикателства за германското председателство на ЕС.

На германското председателство се пада и тежката задача да търси компромис по преговорите за бъдещите отношения с Обединеното кралство, който трябва да бъде постигнат до октомври, а напредъкът по тях е почти нулев.

От председателството поставят като важна своя задача подновяването на физическите срещи, тъй като, според тях, виртуалните са ефективни едва на 20 на сто.

Прочети цялата публикация