Fakti.bg | 01.07.2020 14:43:21 | 148

"Соколът" на Marvel също надигна глас срещу расизма в киното


Разбушувалата се напоследък тема с расизма в момента избуява до онези размери, разтърсили Америка в средата на миналия век. И сега, както и тогава, смъртта на един човек е просто искрата, която възпламенява целия опустошителен огън. Вече не една и две големи холивудски звезди не споделят мнението си, както и опита в индустрията за забавления. Актьорът Антъни Маки прави същото, като насочва вниманието на своите почитатели към расизма, на който са подложени той и колегите му в Холивуд. Пред светското издание Variety той споделя през какво е преминал по време на снимките на филмите на Marvel, пишат от kanal3.bg.

„Чувствам се неудобно, след като заснех 7 филма за Marvel, а във всеки един случай продуцентът, режисьорът, каскадьорът, дизайнерът на костюмите и всеки един човек на снимачната площадка беше бял“, казва Маки. „Имахме един черен продуцент и името му е Нейт Муур. Той създаде „Черната пантера“. Но там имаше още черен режисьор, черен дизайнер на костюмите, черни каскадьори и черни хореографи. Според мен, това е по-расистко от всичко останало, защото ако наемате чернокожите само за черни филми, тогава сякаш казваш, че те не са достатъчно добри за филмите с бели хора“.

Това поставя въпроса може ли да се угоди на всички искания? Веднъж е проблем, ако киното изобилства основно с бели хора. След това е проблем, ако се наемат само цветнокожи. Че дори въпросният филм „Черната пантера“ бе повод Филмовата академия да обмисли вариант, в който да създаде нова категория за комикс-жанра, само и само лентата да получи Оскар за „Най-добър филм“. Но тази офанзива срещна сериозна съпротива в киноиндустрията.

От друга страна, Антъни Маки до известна степен има право, че прекалено тенденциозното налагане на едната или другата крайност създава напрежение. Лошото е, че средният вариант винаги подлежи на дебат в ущърб на статуквото.

В сферата на изкуството всички трябва да осъзнаят, че субективизмът винаги ще е водещ. Един филм за някои би могъл да е гениален, но за друг критик съвсем спокойно би изглеждал пошло. Това му е хубавото - всички мнения са верни. Никой не може да ви вмени чувствата, които изпитвате, когато изгледате дадена лента.

Антъни Маки и всички останали, повдигащи въпроса за расовото равенство, трябва да разберат едно - разделението се поражда именно от подобни коментари. Самият Маки има възможност да представя расата си на възможно най-голямата сцена в киното през последните години - филмите на Marvel. 

Тук е моментът да припомним, че Соколът ще получи свой-собствен мини-сериал в края на 2020 г., когато ще научим малко повече за историята на героя и верния другар на Капитан Америка - Зимния боец, изигран от Себастиан Стан.

Прочети цялата публикация