БНР Стара Загора | 02.07.2020 07:57:07 | 287

Иван Цанков, AES: Предстои трансформация на електроенергийния сектор


Декарбонизацията на икономиката е водеща тема не само за България, но и за целия ЕС в контекста на амбициозната „Зелена сделка“. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора/БНР Иван Цанков, изпълнителен директор на ТЕЦ „AES Гълъбово“. По думите му предстои мащабна трансформация на електроенергийния отрасъл.

„Ясно е и беше потвърдено, че „Зелената сделка“ остава в пълна сила, независимо от кризата с коронавируса“.

По пътя към въглеродна неутралност  да се отчете разликата между отделните страни и техните енергийни миксове, призова  Цанков, и посочи като фактор в българската електроенергийна система влиянието на въглищните мощности  в комплекса „Марица изток“, които осигуряват около 40-60% от електроенергията.

„За България трябва да има специфичен подход, който да отчита тези особености и максимално дълго да се запази функционирането на „Марица изток“,  който е крайъгълен  камък и гръбнак на електроенергийната истема. Разбира се, всички искаме да живеем в един по-чист свят, но това не може да стане заради и компрометирайки осигуряването на евтина и надеждна електроенергия за българските граждани“.

Иван Цанков акцентира и върху огромния социален ефект, който би имала „Зелената сделка“  за региона. Минно-енергийният комплекс е от жизненоважно значение за хилядите работещи там и техните семейства.

В отговор на въпрос той изтъкна, че теоретично и технически е възможно преминаването на ТЕЦ „AES Гълъбово“ от лигнитни въглища на природен газ на фона на очакваната диверсификация на източниците на газоснабдяване и изграждащата се газова връзка към Стара Загора, която се очаква да премине в близост до комплекса „Марица изток“.  Определяща също е и цената на газа, както и постижимо ли е новото ограничение, прието неотдавна от ЕС за инсталации, които емитират повече от 550 грама CO2/ KWhи  след 2025 година няма да имат право на субсидии. Това изискване нито един ТЕЦ на въглища не може да постигне, предупреди Иван Цанков. 

Той  изрази надежда, че българските власти ще защитят националния интерес  в рамките на „Зелената сделка“.

„Тези природни ресурси, необходими за осигуряване на електроснабдяването, да продължат да се ползват и в обозримо бъдеще“. 

Американската компания е инвестирала над 14 млн. лева в социално значими проекти за последните 10 години у нас. По време на извънредното положение AES се включи в благотворителната инициатива  „Обединени срещу Covid-19“ и дари средства в подкрепа на местни общности, пострадали от коронакризата.

Цялото интервю на Таня Балабанова с Иван Цанков  можете да чуете от звуковия файл.



Прочети цялата публикация