БНР | 02.07.2020 08:15:26 | 119

Фестивалът 180° за седми път


За седма поредна година в София ще се проведе фестивалът за експериментално и иновативно изкуство 180°. Своеобразната лаборатория, която изследва творческата свобода, ще бъде не в рамките на традиционната си седмица, а цял месец. Между 3 юли и 1 август. При това в много по-дигитален вариант.

В нея ще се включат музиканти, композитори, хореографи, режисьори и визуални артисти от повече от десет държави на три континента, които в продължение на четири седмици ще творят заедно в специално изградена онлайн платформа на сайта на фестивала.

Темата, която този път те ще обърнат на 180°, е „Хорос“. Всички участници ще трябва да интерпретират по свой начин значението на тази странна и малко известна старогръцка дума.

„Хорос“ ще е и темата на традиционния конкурс за късометражен ням филм, който лабораторията за експериментално изкуство организира всяка година. Конкурсът провокира любители и професионални режисьори да заснемат три минутно видео без звук. Накрая обаче трите най-добри филма ще имат музика. Саундтракът към тях ще бъде създаден с жива импровизация от музикантите на фестивала.
Всички видеа ще бъдат качени на сайта на 180°, където публиката ще има възможност да избере своя победител. Срокът за участие е 22 юли, а най-харесваният филм ще получи и парична награда.

Идеята на тазгодишното издание на фестивала 180° е да потърси отговор на въпроса: „Как се прави междуроден фестивал в условията на пандемия и принудително дистанциране?“. Според създателя му Александър Хаджиев отговорът се крие в това всички организатори и участници да излязат от зоната си на комфорт.

Въпросът предстои да бъде зададен към български и чуджестранни куратори, фестивални програматори, артисти и представители на финансиращи организации. Всички те ще говорят за бъдещето на изпълнителските изкуства, малките независими сцени и техните свободни артисти в тази нова ситуация.

Освен дискусиите едномесечната програма на 180° предвижда и концерт и диджей сетове в София, Берлин и Женева. Началото на фестивала ще бъде на 3 юли от 20.30 часа в двора на Гьоте-институт. Подробностите чуйте от Александър Хаджиев.



Прочети цялата публикация