Fakti.bg | 02.07.2020 21:14:07 | 318

Манчестър Сити се подигра с шампионите от Ливърпул

Старият шампион Манчестър Сити разби у дома новия Ливърпул с 4:0 в дербито от 32-ия кръг на английската Висша лига и намали разликата между тях на върха до 20 точки. Кевин де Бройне (25-дузпа), Рахийм Стърлинг (35) и Фил Фодън (45) се разписаха още до почивката, а след нея в 66-ата минута Алекс Окслейд-Чембърлейн си вкара автогол.

Както е известно загубата на „гражданите“ от Челси (1:2)  преди близо седмица официално направи мърсисайдци шампиони след 30-годишно чакане. Така за първи път от 10 650 дни "червените" излязоха в мач от първенството като първенци на Англия.

Както бяха обещали от лагера на Сити преди няколко дни, "гражданите" посрещнаха новия първенец с шампионски шпалир, но след това го отвяха на зеления терен.

Гостите започнаха офанзивно, но въпреки това в 3-ата минута домакините стигнаха до гол чрез Габриел Жезус. Той обаче не бе зачетен заради засада на бразилеца. „Червените“ направиха пропуски чрез Мане и Салах, който в 20-ата минута прати топката в дясната греда. Три минути след това „гражданите“ получиха дузпа, след като Джо Гомес задържа Стърлинг в наказателно поле. Кевин де Бройне (25-дузпа) бе точен от бялата точка и вкара първия гол в мача. От този момент домакините взеха инициативата и Рахийм Стърлинг (35) удвои аванса им, а в самия край на полувремето асистиралият му Фил Фодън (45) направи разликата класическа след двойно подаване с Де Бройне.

На почивката мениджърът на новия шампион Юрген Клоп замени разколебания Гомес и вместо него пусна в игра Алекс Окслейд-Чембърлейн.

В началото на втората част Стърлинг пропусна добра възможност, а след това Ван Дайк изчисти пред голлинията удар на Фодън. В 56-ата минута съдията Антъни Тейлър посочи бялата точка в полза на Ливърпул, след като Кайл Уокър избута с лакът в гръб Мане. VAR обаче се намеси и нарушението бе извадено извън наказателното поле и от прекия свободен удар не послeдва сериозна опасност за вратаря Едерсон.

Ливърпул се втурна в напред в търсене на попадение, но в 66-ата минута при контраатака на Сити се стигна до автогол на Окслед-Чембърлейн след неточен удар на Стърлинг и резултатът стана 4:0.

Последваха пропуски на Мохамед Салах от гостите и Рияд Марез, който дори вкара пети гол във вратата на мърсисайдци в последните секунди, но той не бе признат заради игра с ръка на Фодън при атаката.

След успеха си Манчестър Сити събра 66 точки на втората позиция. Така футболистите на Хосеп Гуардиола съкратиха разликата със спечелилия вече титлата Ливърпул на 20 точки.