БНР | 03.07.2020 12:45:43 | 234

Над 50% от младежите в София са свидетели на насилие веднъж на няколко дни


Дискусия на тема "Принципите на олимпизма срещу разединението, езика на омразата и зависимостите" се проведе в София. В нея участваха социални работници и младежи от центрове за настаняване от семеен тип. 

Събитието беше подкрепено от Министерството на младежта и спорта и Столичната община, а фокусът беше върху насилието в обществото и начините за преодоляването на агресията сред младите хора чрез спорт.

Според проучване, поръчано от организаторите на дискусията, проведено сред младежи между 15 и 29 години в края на юни, над 75% от младите хора в столицата са били свидетели на насилие, а повече от половината от тях са свидетели на насилие веднъж на няколко дни и дори всеки ден. Това е и причината акцентът на дискусията да бъде поставен върху преодоляването на агресията при младите, било то вербална или физическа, казва организаторът на беседата Борис Ангелов от сдружение „Екопрограма“: 

„Това е тревожно. Друго проучване показва, че над 50% от младите хора имат психически проблеми, а над 10% от тях имат психически заболявания. Това показва колко голям е проблемът“. 

Спортът е доказан метод за канализирането на негативната енергия, която може да доведе до агресия, в позитивна, а олимпийският принцип изисква преди всичко победа над себе си, смята Ангелов: 

„Олимпизмът не е свързан само с олимпиадите и спорта, а идеята, че хората трябва да намират в съперничеството приятелство, че победата не е на всяка цена. Нормално е в обществото, в което живеем, принципът на конкурентността да е основен, но това не трябва да превръща хората във врагове и да ги изпълва с негативна енергия, а да се превръща в стимул за развитие“. 

По време на дискусията бяха обсъдени проблеми като агресията в социалните мрежи и медиите, като беше акцентирано върху нереалния свят и начина на живот, който често се представя като бляскав, но и какъвто в действителност не е. Това поражда чувства на завист, която често избива в агресия, обясниха социалните работници, а учениците споделиха примери от собствения си опит. 

Минка Йовчева от дирекция „Социални услуги за деца и възрастни“ към Столичната община: 

Много е важно, когато се структурират предавания в медиите и в мрежите да има самоконтрол на този, който участва, медиите да излъчват повече позитивни новини и добри примери“. 

Пътят към преодоляването на проблемите с насилието и разединението минава през разбирането ни за търпимост, казва още Йовчева и добавя, че обществото става все по-толерантно. 

А ето какво научиха децата на днешната дискусия и какво можем да научим и ние от тях? 

„Не трябва да се бием, да се обиждаме, да не отвръщаме с лошо, да ги напътстваме с добро“. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация