БНР | 06.07.2020 13:03:36 | 130

Стефан Иванов: Да се захванем с нещата, които можем да променим


Не се учим от грешките си. Набиват се на очи неприятни повторения в историята, на липса на исторческа, соцална, човешка и политическа поука и затова повторенията се натрапват все по-болезнено. Това каза в предаването „Хоризонт за обед“ поетът Стефан Иванов за пиесата си “Същият ден”, която утре ще се играе на живо в пространството на Театрална работилница "Сфумато".

Когато миналото или настоящето се наблюдават внимателно, може се избере посока за действие, за съпротива, за отговорно поведение, за отказ от апатия, за повече вслушване. Може да е време за разговор или време за действие, а не само време за разделение. В пиесата се прокрадва образът на един селски тарикат, олицитворение на политическия и човешки архетип. Този архетип има различни лица в пиесата", обясни Иванов.
“Същият ден” е пиеса и за съвестта, и за отговорността, и за вината, коментира още драматургът. В нея се развива темата защо правото е винаги е на по-силния и защо не се съпротивляваме срещу това.
„В пиесата темата за Народния съд е застъпена по начин, който да покаже,че у нас в повечето случаи не става дума за промяна на политически идеологии, а за радикално разчистване на лични сметки, за тотално прочистване на терена, зад което стои единствено идеята за оползотворяване на ресурси и власт. Едни големи политически трансформации са имали идея за облагородяване, мечта за сплотяване, за нещо хубаво и светло - нещо, което не се е случило“, категоричен е Стефан Иванов.
"Нещата, които ни касаят и можем наистина да променим, ние с лекота ги подминаваме и казваме, че нищо не можем да направим, а това трябва да се промени", смята драматургът.
Още по темата чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация