БНР | 06.07.2020 13:20:51 | 77

Слънцето може да причини катаракта


Едно от най-разпространените заболявания сред по-възрастните хора е катарактата. Основният фактор за развитието на старческото перде, както още е известно това заболяване, е слънчевото греене, каза в предаването „Хоризонт до обед" офталмологът д-р Тодор Тасков.

След 45 години хората трябва редовно да посещават офталмолог. Така ще могат навреме да се диагностицират най-честите заболявания на очите, свързани с възрастта - катаракта, макулна дегенерация, глаукома, диабетна ретинопатия.

„Моето лично мнение е, че доста голяма част от хората търсят офталмолози. Има и хора, които неглижират проблема, особено закъснения има заради пандемията“, посочи д-р Тасков.

Половината от хората над 65-годишна възраст са засегнати от катаракта. Наблюдава се и подмладяване на болестта. Това се дължи на слънчевата енергия, пояснява специалистът.

„По-силната слънчева енергия във връзка с озоновата дупка уврежда нашите естествени лещи и води до развитие на това заболяване. Друга причина може да е приемът на някои медикаменти като кортикостероидите, промените в кръвната захар водят до това по-ранно развите на катаракта“.

Симпотимите са замъглено виждане, виждане на по-бледи цветове - в сивата гама, промяна в диоптрите. Крайните фази са достигане до слепота, предупреждава офталмологът. 

Хората разбират кога е ден, кога е нощ, но нямат функционално зрение, зеницата изглежда бяла. Това става, ако заболяването не се лекува, допълва още за рисковете при забавяне на лечението д-р Тодор Тасков.

Катарактата се лекува оперативно. Очната леща се заменя с изкуствена. 

Пред 2020 се очаква да бъдат извършени 32 милиона такива операции в световен мащаб. Това са и най-честите операции.

БНР е медиен партньор на кампанията за очно здраве "Зрението е всичко" на Асоциация "Грижа за пациента".

Още по темата в звуковия файл.

Прочети цялата публикация