БНР Стара Загора | 06.07.2020 18:06:07 | 174

Бавят се регионалните планове за "Зеления преход"


С Фонда за възстановяване на Европейската икономика, средствата предвидени за "Зеления преход" значително се увеличиха. Като средствата предвидени за България са с повече от четирикратно увеличение, коментира в Стара Загора евродепутатът от ЕНП/ДБ Радан Кънев. Той взе участие в среща-дискусия на тема „Механизмът за справедлив преход за въглищните региони в контекста на Плана за възстановяване на Европа и Зелената сделка: политиките на Брюксел и регионалните перспективи“. 

Европейската комисия предлага мащабен план за възстановяване на стойност 2,4 трилиона евро, който се основава на използването на един силен и модерен бюджет на ЕС с цел постигане на по-устойчива, цифрова и справедлива Европа. Механизмът за справедлив преход е част от усилията на Европейската Зелена сделка за постигане до 2050 г. на неутрална по отношение на климата икономика в Европа. 

Според Кънев важният въпрос е дали ще успеем да се възползваме от предвидените инвестиции. Предложеният и вече в процес на гласуване в отделните комисии в ЕП Фонд за справедлив преход изисква регионални планове, какъвто трябва да има и за Старозагорска област, но се бави, каза Кънев. 

"Зелената сделка" като пакет от законодателни решения и конкретно мерките свързани с икономическия преход и трансформацията на въглищните райони са непреодолим политически фактор в Европа. Лъжа е и то опасна обещанието, че този процес да бъде спрян на политическо ниво от български или други национални представители", каза евродепутатът.

Той обясин, че кризата с коронавируса създаде очакване, че тези зелени политики може да бъдат забавени. Това обаче не се оправда, а дори се наблюдава ускоряване. 

"Факт е, че средствата от огромния фонд за възстановяване на Европа от 750 млрд. евро задължително трябва да бъдат изразходвани в контекста на „Зелената сделка“, трябва да отговарят на приоритетите за енергийна и икономическа трансформация, на приоритетите за опазване на околната среда и биоразнообразието, на засилването на т.нар. кръгова икономика т.е. пълноценното оползотворяване на остатъците от човешката икономическа дейност. Добрата новина е, че с Фонда за възстановяване на Европейската икономика, средствата предвидени за Зеления преход значително се увеличиха. Като средствата предвидени за България са с повече от четирикратно увеличение", каза Кънев.

Според него Гърция и Румъния бързо и енергично са започнали националните си трансформационни планове.

"България рискува не само възможността да бъде конкурентна, но и да пропусне възможността да привлича и частни капитали. Не казвам, че съществуващото трябва да бъде затворено днес. Ако липсва планиране ще бъдем изправени пред икономически шок. Предложеният и вече в процес на гласуване в отделните комисии в ЕП "Фонд за справедлив преход" изисква регионални планове, какъвто трябва да има и за Старозагорски регион. Тази философия на регламента показва огромен дефицит в нашата политическа система и това е липсата на децентрализация. Идеята, е че местната власт, бизнес, синдикати, общественост трябва да предложи основните стъпки за осъществяване на тази трансформация, така че да бъде икономически изгодна, а не съсипваща за региона", коментира Радан Кънев.

Георги Стефанов от природозащитната организация WWF коментира, че все още не са направени областните планове за справедлив преход. 

"Гърция ни открадна идеята за Стара Загора – енергиен център на Балканите. Най-голямата грешка е Комплексът „Марица-изток“ да бъде разделян на парче. Комплексът е едно цяло и той трябва да е обвързана. Не бива да оставяме някой да прави нещо, а друг нищо.Нашата цел е да започнем активна работа с местните власти по Фонда за справедлив преход. Пари има и това не е проблем", каза още Стефанов.

Александър Загоров от КТ „Подкрепа“ припомни, че отказа от въглищна енергетика засяга близо 120 хил. жители на общо 4 области.

По повод избягването на възможности за корупция при разпределяне на предвидените по "Зелената сделка" средства за България, Радан Кънев предложи създаването на Независим национален орган от родни експерти, работещи в Европа, по подобие на гръцкия Национален инвестиционен комитет, който да одобрява проектите по Зелената сделка.

Прочети цялата публикация