БНР Стара Загора | 07.07.2020 06:39:07 | 52

Осигуриха средства за обследване на Паметника на свободата


Министерството на културата ще осигури необходимите средства, за да започне обследване на Паметника на свободата на връх „Шипка“. 

"За да започне реставрацията и консервацията на монумента трябва да се направи първо обследване на фасадите. Това е най-сложната част от предстоящите дейности, като за целта трябва да се осигури и безопасен достъп. Ще трябва да се издигне скеле от всички страни на Паметника, за да се извърши тази специфична дейност", обясни Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.  С обследването ще се провери дали има нужда от аварийно укрепване на фасадите. Така ще бъдат снети и параметрите за бъдещата работа и с голяма точност да се изчислят и финансовите средства и обема на работа, които ще са нужни. 

"Обследването плюс проектирането е на прогнозна стойност около 210 хил. лв. Музеят разаполагаше с една трета от въпросната сума, затова потърсихме помощ от Министерство на културата и през миналият месец, министър Боил Банов и зам.-министър Амелия Гешева направиха възможното тази разлика от близо 145 хил. лв. да бъде осигурена", разказа Ангелов.

Предстои провеждането на обществена поръчка за определяне на изпълнител, който да направи пълното обследване на фасадите. И на базата на тази работа ще се изготви работен проект за консервация и реставрацията на монумента, уточни директорът на музея. 

"Плановете за ремонт предвиждат цялостно реновиране на фасадите, префугиране и подмяна при нужда на облицовъчните камъни, както и обновяване на вътрешното пространство. Трябва да се изградят изцяло наново инсталациите за електрозагранване, за видонаблюдение, за отопление. Като всички тези дейности трябва да завършат с изработването на изцяло нова съвременна постоянна експозиция, която всички посетители на Паметника на свободата да имат възможност да видят и най-важното да получат досататъчно информация за тези драматични събития от лятото на 1877 г., които доведоха до освобождението на България. По план догодина по това време трябва да е готов проектът за реставрация и консервация", обясни Чавдар Ангелов.

Последната сериозна консервационно-реставрационна намеса е била проектирана в края на 70-те години на ХХ в. и извършена в началото на 80-те години.Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа” притежава статут на единична историческа недвижима културна ценност с категория „национално значение”. Дори в периода на усложнена епидемична обстановка, след като отново отвори врати през м. май, в почивните дни е посещаван от стотици граждани.

Прочети цялата публикация